Еміне Джапарова: Резолюція стосовно порушення прав кримських татар в окупованому Криму стала «холодним душем» для російської делегації

Світ
29 Червня 2021, 15:00

Нещодавно Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію стосовно порушення прав кримських татар в окупованому Криму. Заступниця міністра закордонних справ, українська та кримськотатарська політична діячка Еміне Джапарова пояснила в ексклюзивному коментарі Тижню, що ухвалення резолюції – це визнання відповідальності РФ за всі злочини проти корінного населення і в Кремлі цим незадоволені. 

 

“Резолюція стала “холодним душем” для російської делегації точнісінько до річниці їх повернення до Асамблеї. І якщо ще два роки тому росіяни подавали своє повернення до ПАРЄ під фанфари, то вже зараз очевидно, що карета, на якій вони в’їжджали, перетворилася на гарбуз”, – прокоментувала ухвалення резолюції Джапарова.

 

Читайте також: Крим. Казарми замість курорту

 

Заступниця міністра закордонних справ пояснила, що в документі позитивним є чітке виокремлення ключових вимог та позицію ПАРЄ стосовно порушення Росією прав кримських татар на території окупованого Криму: “Такі речі мають накопичувальний ефект і росіяни дуже добре це розуміють. Тут є й перехресний ефект. ПАРЄ закликає виконати не лише свої рішення, але й кримські резолюції Генасамблеї ООН, рішення Міжнародного суду та Європейського суду з прав людини. І такий зв'язок рішень дуже важливий, він створює своєрідну сітку, яка все більше сковуватиме дії росіян”. 

 

Джапарова зауважила, що незважаючи на слова Кремля, що “кримське питання закрите”, резолюція й інші аналогічні документи фіксують всі злочини “включаючи вбивства, насильницькі зникнення, катування і нелюдське чи принизливе поводження з боку представників силових структур, безкарність правоохоронних органів РФ, незаконні обшуки, судові справи, обмеження свободи слова та зібрань”, за які повну відповідальність несе Російська Федерація.

 

Читайте також: Леся Василенко про сесію ПАРЄ: “Росія перед початком сесії добивалась того, щоб кримське питання було зняте з порядку денного”

 

“Недаремно до останнього російська делегація, всіма правдами і неправдами намагалася заблокувати розгляд резолюції. Ми ж прекрасно розуміємо, які завдання в Кремлі ставляться перед російською делегацією в ПАРЄ – не допускати ухвалення таких речей”, – відзначила заступниця. 

 

Еміне Джапарова також пояснює, що реакція російських парламентарів в адресу авторки резолюції, представниці Ісландії Сунне Еварсдоттір, лише доводить, наскільки документ є незручним для Кремля. 24 червня спікер Держдуми Кремля заявив, що в’їзд на територію Росії авторці резолюції можуть закрити.

 

Читайте також: Такаші Кураі: «Справа Криму — це не лише локальне питання, тобто йдеться не тільки про Україну. Це питання безпеки регіонального чи навіть міжнародного рівня»

 

Заступниця наголосила, що після обговорення в ПАРЄ важливим моментом є підтримка РФ міжнародною спільнотою: “Подивіться на результати голосування. Чи змогли росіяни змобілізувати когось голосувати проти? Ні. Це дуже промовистий факт”.  

 

Наразі найважливіше, що потрібно зберігати для успіху – публічність розгляду справ політв'язнів у Криму, у чому дуже допоможе прийняття резолюції, переконана політична діячка. “Дуже добре, що світ знає імена представників кримськотатарського народу, які перебувають в російських застінках. Чим більше ми говоримо про цих людей, тим більше зростають шанси, що до так званих судових процесів будуть мати доступ міжнародні спостерігачі, що до них не застосовуватимуться тортури, що вони не загубляться десь в безкраї Далекого Сходу. Наприклад, з цією метою ми запустили ініціативу менторства”, – зазначила Джапарова. 

 

В МЗС України намагаються звернути максимальну увагу Ради Європи до ситуації на окупованих територіях, пояснила вона: “Звільнення заручників було одним із центральних питань, яке ми обговорювали з Комісаром Ради Європи з прав людини Дунєю Міятович під час її контактної місії в Україну в квітні. В травні ми домоглися рішення Комітету міністрів Ради Європи стосовно Криму, де є чітка вимога до Росії звільнити, без  передумов, усіх громадян України”.

 

Читайте також: Лія Квартапелле: «Ми не дозволимо повторного порушення міжнародного права, як це сталося з Кримом»

 

“Одним із пріоритетів Міністерства закордонних справ є використання всіх можливостей, які б дозволили кримським татарам активно комунікувати ситуацію в окупованому Криму назовні. Лише серед останніх прикладів, в квітні у нас вийшла дуже добра колаборація під час чергової сесії Форуму ООН з прав корінних народів, кримськотатарські представники є постійними учасниками тематичних заходів на підтримку українських резолюції в Генасамблеї ООН чи засідань за формулою Арріа в Радбезі ООН. Ми так само намагаємося планувати візити міжнародних партнерів, щоб одним із компонентів були зустрічі з лідерами кримськотатарського народу. В такому ж ключі будемо і надалі продовжувати нашу спільну роботу”, – прокоментувала фокус державної політики у справах кримських татар Еміне Джапарова.