Портал держпослуг
Від червня в Україні діє окремий портал з надання державних послуг iGov.org.ua. Проект створила група осіб з різних міст України, які називають себе ІТ-волонтерами.
Послуги, якими можна скористатися на сайті позначені зеленим кружечком – таких наразі 36. Ще 55 обіцяють додати дуже скоро, а 396 перебувають у процесі розробки.
Серед послуг, які вже сьогодні можна отримати на сайті – оформлення довідок про відсутність судимості або про реєстрацію місця проживання.
Державне агенство
Від червня 2014 року в Україні існує Державне агенство з питань електронного урядування (ДАПЕУ). Орган створили шляхом реорганізації іншого держагенства – з питань науки, інновацій та інформатизації.
Наразі українці вже можуть скористатися низкою послуг, створених за участі агенства та у співпраці з різними громадськими та іноземними організаціями.
Так, на вебсайті Публічної кадастрової карти України можна змовити кадастровий витяг на певну діялнку землі, а на порталі Архітектурно-будівельної інспекції є можливість повідомити або зареєструвати початок будівельних чи підготовчих робіт.
Контроль закупівель
Низка державних органів уклали договори з електронними торговими майданчиками для проведення електронних закупівель через систему ProZorro. Через ці електронні майданчики проводять так звані допорогові закупівлі – вартістю менше 100 тис. грн для товарів і 1 млн грн для послуг.
За словами заступника голови Адміністрації президента Дмитра Шимківа, станом на травень такий крок вже дозволив заощадити близько 36 млн грн. Водночас на той час до проекту приєдналася тільки 21 держінституція. Першими стали ДУС, Мін'юст, Міноборони, НБУ, МЕРТ, Енергоатом. Станом на кінець липня до системи приєдналися усі міністерства. Між тим, обов’язковість електронної форми закупівель досі не узаконена Верховною Радою.
Порахувати російський газ
ПАТ «Укртрансгаз», який є оператором усієї газотранспортної мережі України від жовтня 2014 року приєднався до інформаційної платформи операторів газотранспортних мереж у Європі. Тепер уся звітність про транзит природного газу до ЄС через Україну публікується автоматично у режимі онлайн. На вебсайті будь-який громадянин може дізнатися, скільки російського газу потрапило до України та покинуло її територію на конкретній газорозподільчій станції. Також є можливість спостерігати за рухом блакитного палива по всій Європі. Спробувати можна за посиланням.
Окрім того, є інструкція, яка допоможе новачкам розібратися у роботі з сайтом.
«Хочеш слона?»
Про електронну систему торгів заарештованим майном СЕТАМ знають уже чимало українців завдяки масштабній рекламній кампанії, яку розпочали у низці міст. На сайті подекути можна знайти справді екзотичні лоти. Зокрема, українці мають можливість купити літак Як-40. До речі, на цей лот наразі пропонують знижку. Стартова ціна на аукціоні складає трохи більше 2 млн 320 тис. грн.
До запровадження електронного торгового майданчика, заарештоване майно продавали на закритих аукціонах, які влаштовували приватні компанії, нібито на конкурсних засадах відібрані Мін’юстом. Як наслідок, набільш «ласі» пропозиції відходили «своїм» покупцям з шаленими знижками. За оцінкою заступника міністра юстиції Наталії Севостьянової, щорічний обсяг корупції на торгах заарештованим майном сягав 300 млн грн. Взяти участь у торгах можна за посиланням.
Окрім того
Використання інтернету для покращення якості держпослуг та контролю за діями влади впроваджують також на місцевому рівні. Наприклад, у Львові запустили пілотний проект з використання банківських карт для ідентифікації особи BankID, у низці міст вже діють електронні системи повідомлень про комунальні проблеми.
Головний постачальник Укрзалізниці від лютого транслює усі процедури закупівель у режимі онлайн, а Верховна Рада у липні узаконила електронні петиції до влади, як у США. 24 липня останній закон затвердив президент Петро Порошенко і він запрацює найближчим часом.