Електронний архів визвольного руху поповнився документами про останнього командира УПА

24 Квітня 2013, 20:07

До річниці бою УПА під Гурбами електронний архів українського визвольного руху avr.org.ua оприлюднив документи Василя Кука.

Колекція містить світлини з різних періодів життя командира, особисті документи, зокрема свідоцтво про хрещення, особову картку Люблінського університету, диплом історичного факультету Київського державного університету, трудову книжку.

Основу колекції становлять документи з архіву Василя Кука, який був переданий згідно з його заповітом у 2007 році у Центр досліджень визвольного руху. На даний момент завершується оцифровування..

«Вперше оприлюднюються листи Василя Кука до його дружини Уляни Крюченко. Також цікавими є рукописи наукових статей та фрагмент нарису "Історії ОУН", написаного Василем Куком у підпіллі у 1954 році, нотатки генеалогічних досліджень про його родину. Особливу цінність становлять звіти про найбільший в історії УПА бій під Гурбами у квітні 1944 року, де повстанські сили УПА-Південь очолював Василь Кук. Зокрема, документи містять карти бою та Бущанського прориву», — розповів керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Сергій Погорельчук.

У колекції також є спогади Кука, записані дослідниками Григорієм Дем’яном та Дмитром Куделею, листи до інших керівників підпілля та накази Кука як головного командира УПА.

Окрім того в архіві розміщена доповідна записка голови КГБ при Раді міністрів УРСР Віталія Федорчука на ім’я першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького, датована 1973 роком, в якій описується небезпечна діяльність Василя Кука.

«Через двадцять років після арешту "Лемеша", коли головними супротивниками чекістів уже давно були дисиденти, а не повстанці, керівник КДБ України писав про нього як про "найбільш небезпечну особистість у націоналістичному середовищі"», — пише дослідник біографії Кука Володимир В’ятрович.

«Колекція є цілісним комплексом документів, які допоможуть дослідникам у вивченні біографії Василя Кука. Це перша тематична підбірка документів, сформована на основі різних фондів та архівів. Команда Електронного архіву визвольного руху планує періодично готувати такі підбірки для зручності колег", — говорить керівник проекту Андрій Когут.

Як відомо, відкритий у березні Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень  визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Наразі в архіві доступні копії понад 10 тис. документів.

Читайте також: Василь Кук: «УПА в історичному підсумку перемогла, бо тієї держави, проти якої вона боролася, вже нема і ніколи не буде»

читати ще