Екссекретар обкому КПУ, «Чорний комітет» та «Квартал». Кого «Слуга народу» веде до Вінницької облради

Політика
6 Жовтня 2020, 16:39

1 жовтня на сайті Вінницької облради опублікували списки кандидатів у депутати облради. Загалом зареєстровано 10 партій. Із вже знайомих – «Європейська солідарність» (ЄС), «Наш край», «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ), «Батьківщина», Радикальна партія Ляшка, «Слуга народу» (СН), «Сила і честь». З нових – «Партія вінничан», «За майбутнє» та «Українська стратегія Гройсмана». Причому, «Партія вінничан» – суто локальна, представлена лише на Вінниччині.

Перед закінченням реєстрації кандидатів на місцеві вибори у Вінницькій області виникло чимало суперечок та скандалів. Були й судові засідання. Виборчі перегони відзначились також тим, що на Вінниччину вперше за свою каденцію приїхав чинний глава держави Володимир Зеленський. Партії-конкуренти назвали цей приїзд використанням адмінресурсу з боку провладної партії «Слуга народу». Мовляв, кандидатів у депутати від СН мало знають, тому «виїхати» можуть лише на бренді. Зі «слуг» і почнемо.

На чолі – пілот

 

Голова Вінницького обласного осередку партії «Слуга народу», нардепка Ірина Борзова оприлюднила весь список кандидатів до облради ще 22 вересня. Їх 84, за кількістю мандатів обласних народних обранців.
 

 

Першим номером у списку обрали Володимира Мазуренка. Презентували його так: «член екіпажу найбільшого в світі вантажопідйомного літака Ан-225 «Мрія». Полковник авіації. Брав участь в миротворчих місіях. Пройшов навчання в Канаді про програмі НАТО. Більше 8 тисяч годин нальоту на різних типах літаків військової та цивільної авіації. З березня 2020 року під час пандемії коронавірусу в складі екіпажу «Мрії» доставляв засоби захисту для людей на всі континенти світу». Володимир Мазуренко вперше балотується в облраду.
 

 

Читайте також: Гра на своєму полі. Чим займається «партія мерів» у базовому регіоні

 

Другою у списку йде заступниця голови Вінницької облдержадміністрації Наталя Заболотна. Відомо, що вона здавна дружить із родиною Борзових і, за словами голови Вінницької ОДА Сергія Борзова, є їх кумою. Разом з Іриною Борзовою, тоді ще головою громадської організації з непересічною назвою «Розвиток. Розвиток», Наталя Заболотна організовувала численні благодійні акції та інші заходи. На посаді директора Департаменту соціальної та молодіжної політики теж активно впроваджувала проєкти соціального спрямування. Під час візиту глави держави вони втрьох всюди супроводжували Володимира Зеленського.

 

Від партії «Самопоміч» балотувалась у 2015 році Тетяна Каменщук – директор навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти Вінницької області, кандидат педагогічних наук. Цього разу партія «Самопоміч» відмовилась від виборчих перегонів і всі теперішні депутати цієї фракції в облраді та міськраді балотуються від інших політичних сил. Здебільшого – від СН та «Української стратегії Гройсмана».
 

Був депутатом облради минулого скликання Володимир Костюк – лікар, ортопед-травматолог медичного центру «Альта-Медика», кандидат медичних наук. Входив у фракцію «Батьківщина».
 

До слова, є чинною депутаткою облради від «Батьківщини» Людмила Головашич, яку зовсім нещодавно призначили головою Гайсинської РДА. До цього вона була редактором місцевого видання.
 

Серед її теперішніх колег по облраді у списку «Слуг» є член фракції партії УКРОП Володимир Рубанський, який керує сільським фермерським господарством «Рубін».
 

А серед колег по «Батьківщині» – Сергій Откаленко, заступник головного лікаря КНП «Вінницький районний медичний цент ПМСД». Він був депутатом Вінницької райради від цієї партії.
 

 

Читайте також: Тонкощі політики. «Євросолідарність» у Кропивницькому очолив лауреат антипремії «Вата року»

 

Колишні колеги-журналісти представлені головою правління обласної асоціації «Вінницька громадська телерадіокомпанія «Вінниччина» Сергієм Драчуком. Він був секретарем обкому Комуністичної партії. І у 2014 році балотувався у Верховну Раду від КПУ.

 

Відлуння "Кварталу"

 

Також є інші чинні голови райдержадміністрацій, райрад та їх заступники. На цьому акцентують опоненти «слуг» заявляють, які заявляють про очікуване масштабне використання адмінресурсу.

 

П’ятим у списку став Євгеній Шаповалов, експерт з децентралізації. Він є модератором платформи «Місцевий економічний розвиток та інвестиції» Всеукраїнської Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація ОТГ». А також радником з питань децентралізації нардепки Лариси Білозір. Цікаво, що у списку кандидатів також чимало представників «Миронівського хлібопродукту», компанії, яку на Вінниччині асоціюють з батьком Лариси Білозір Миколою Кучером, чинним народним депутатом. Балотувались вони самовисуванцями. Потім увійшли у депутатську групу «За майбутнє», але синхронно вийшли з неї на початку червня та приєдналися до іншої групи мажоритарників у Раді – «Довіра».
 

Крім того, у списку присутня помічниця-консультантка Миколи Кучера Мар’яна Нарожна. Ще одна помічниця-консультантка Оксана Омельченко працює у нардепки від СН Олени Лис.
 

 

Читайте також: «Слуга народу» на Луганщині. Коли за сварками не видно роботи

 

Чинним депутатом Вінницької міськради від «Самопомочі» є Юрій Максименко, фахівець зі збуту КП «Вінницяобленерго». Він балотувався торік від «слуг» до Верховної Ради, але програв округ само висуванцю Петру Юрчишину, який зараз представляє у Раді «За майбутнє».

 

Досить багато у списку кандидатів до облради освітян, медиків, екофермерів. Також ідуть кандидатами працівники офісу «СН». І є навіть одна фітнестренерка та двоє безробітних.
 

Не обійшлося й без «Кварталу». Від «слуг» балотується менеджер з адміністративної діяльності ТОВ «Квартал-95» Євгеній Болюбаш. Колись він був помічником нардепа 7-го скликання Миколи Катеринчука. Той балотувався по 13-му окрузі, у тому числі й по Калинівському району. Саме у Калинівці зареєстрований «Квартал-95», який є одним із бюджетоутворюючих товариств Калинівської ОТГ.
 

Досить цікавим кандидатом від «Слуг народу» є Денис Котов, який у 2014 році був співкомендантом в приміщенні ОДА разом з Юрієм Павленко (Хортом), якого його прихильники називали політв’язнем за те, що розірвав портрет Порошенка та потоптався по ньому. Ще тоді Котов заявляв про необхідність технократичного розвитку суспільства та докорінної зміни системи влади. Висловлював також ідеї, подібні до анархізму. Є одним із публічних облич організації «Чорний комітет», зараз активно просуває пов’язану організацію під брендом «Авангард». На минулих місцевих виборах висувався у депутати Вінницької міськради від Радикальної партії Олега Ляшка. Згодом зі скандалом залишив політсилу в 2017-му.

 

Деякі кандидати в депутати облради балотуються також на посади голів ОТГ. Приміром, чинний голова Жмеринської райради Василь Малярчук одночасно зареєструвався як кандидат на голову Северинівської громади. Він обіймав також посаду голови Теплицької РДА. У 2015 році балотувався до райради від партії «Наш край».
 

Від «Нашого краю» до Жмеринської райради увійшла у 2015 році й начальниця відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації Інна Цимбал, а зараз подається також на голову Станіславчицької громади Жмеринського району. До 2014 року була депутаткою Вінницької облради від Партії регіонів.
 

На голову Мурованокуриловецької громади зареєструвався вищезгаданий Володимир Рубанський.
 

Ладижинським міським головою та депутатом Вінницької облради хоче стати директор ТОВ «ВПК Логістик» Олександр Коваль. Торік він посів друге місце на виборах до парламенту, поступившись Миколі Кучеру. Йшов теж від «слуг» і пишається, що в жодній партії не був.

 

Читайте також: Нові люди, старі еліти. Чи вірять на Донбасі в зміну влади на місцях

Загалом у районах виборча компанія триває більш жваво. Гучний скандал розгорівся з реєстрацією в кандидати на міського голову Козятина чинного мера Олександра Пузира. У ТВК його не хотіли реєструвати від «слуг» через нібито приналежність до партії «Батьківщина». Саме таку причину назвала голова ТВК, яка обрана власне від «Батьківщини». Мер показав копію своєї заяви на вихід з партії, а голова ТВК відповіла, що рішення політбюро партії про його вихід з «Батьківщини» не було. З обох сторін посипались звинувачення. Міського голову звинувачували у побитті журналістів та псуванні техніки. Однак заяв до поліції про це не надійшло. Пузир звинуватив колишніх однопартійців у перешкоджанні в реєстрації кандидатом від іншої партії. Суд став на бік міського голови: виборчу комісію зобов’язали зареєструвати Пузира як кандидата на посаду мера від СН.
 

Колишніх тимошенківців можна також побачити кандидатами на посади голів Гайсинської, Гніванської, Крижопільскої громад.
 

Звичайно, є кандидати, які змінили й інші партії, серед яких «Європейська солідарність», Комуністична партія, «Самопоміч».
 

Подекуди колишні однопартійці будуть конкурентами на одному окрузі або за одну посаду.
 

За інформацією соціологічної групи «Рейтинг», як і у міській раді, в обласній раді лідером електоральних уподобань вінничан є партія «Українська стратегія», за яку готові віддати голоси 33,2%. Вдвічі менше, 15,8%, готові підтримати партію «Слуга народу», 10,8% – за партію «Батьківщина», 10,7% – партію «Європейська солідарність», 6,0% – партію «Опозиційна платформа – За життя», 4,6% – Радикальну партію, 4,4% – партію Вінничан, 3,4% – партію «Сила і честь». Рейтинг інших сил – нижче 3%. Тих, хто не визначився, – близько 20%.