У ексміністра Сіндзо Абе стріляли під час виголошування передвиборчої промови у місті Нара. Перший час були повідомлення про те, що його доправили до лікарні гелікоптером у критичному стані.
Видання Japan Times пише, що урядовець перебував у стані серцево-легеневої зупинки. Чинний прем'єр-міністр Фуміо Кісіда казав, що стан Абе був важкий, коли його доправили до лікарні, а офіційний представник Нари повідомляв, що колишній прем'єр-міністр більше не проявляє ознак життя, пише Japan Times.
Прем'єр Фуміо Кісіда заявив, що «цей напад є актом жорстокості, який стався під час виборів — самої основи нашої демократії — і є абсолютно непростимим».
Повідомлення про смерть внаслідок пострілу в шию оприлюднив суспільний мовник NHK з посиланням на джерела в правлячій Ліберально-демократичній партії.
Згідно з інформацією місцевих ЗМІ, чоловік, затриманий поліцією після замаху на Сіндзо Абе, не мав політичної образи на колишнього прем'єр-міністра, пише The Wall Street Journal, але ніби то був засмучений експрем'єром Абе, тому вирішив його вбити.
Поліція повідомила, що ім'я вбивці – Тецуя Ямагамі, мешканець міста Нара. WSJ пише, що 41-річний нападник, за повідомленням Міністерства оборони, міг служити у морських силах самооборони з 2002 по 2005 рік, бо особа з таким іменем служила у ВМС.
Використану зброю описали як «якийсь пістолет» – речник поліції вказав, що це був саморобний пристрій. В Японії діє жорсткий контроль продажу та обігу зброї, тож отримати її легально складно.
Абе був на посаді безперервно найдовший час із усіх прем'єр-міністрів Японії. Під час свого керівництва він збільшив витрати на оборону після багатьох років спаду у сфері та розширив можливості військових демонструвати свою силу за кордоном, пише Reuters. У 2014 році його уряд також вніс зміни до післявоєнної пацифістської конституції, дозволивши військам воювати за кордоном уперше після Другої світової війни.
Сіндзо Абе вперше вступив на посаду в 2006 році як наймолодший прем'єр-міністр Японії з часів Другої світової і знову поновився на посту у 2012 році. 2020 урядовець пішов у відставку за станом здоров'я, але стверджувалось, що політик все одно мав чималий вплив у Ліберально-демократичній партії.
CNN пише про радісну реакцію китайських соцмереж та націоналістів на новину про стрілянину в Сіндзо Абе. Очільник МЗС Китаю Чжао Ліцзянь відмовився коментувати цю реакцію, сказавши: «Я щойно повністю висловив позицію китайського уряду про те, що цей несподіваний інцидент не слід асоціювати з китайсько-японськими відносинами».
Відносини між Китаєм і Японією погіршилися, коли Абе був на посту, зокрема, через суперечку щодо суверенітету спірних островів під управлінням Японії, відомих як острови Сенкаку в Японії та Дяою в Китаї. Також за повідомленням СNN багато китайських користувачів соцмереж критикували Абе за відвідування суперечливого храму Ясукуні, який у Китаї вважається символом імперського військового минулого Японії.