Експерти з України, Росії та окупованих територій вперше зібралися, щоб не допустити екологічної катастрофи через затоплення шахт

Суспільство
3 Вересня 2021, 09:32

Воно було присвячене проблемі затоплення шахт вздовж лінії розмежування та пройшло під керівництвом міжнародного експерта визнаного фахівця з гірничої справи, професора Дребенштедта. Розгляд цього питання є актуальним вже кілька років, хоча до цього не виходило домовитися щодо спільного моніторингу: Україна не має перевірених даних щодо стану шахт, які знаходяться на окупованій території. Але експерти твердять, що через загрозу затоплення шахт на непідконтрольних територіях на Донбас та на весь схід України може чекати екологічна катастрофа. “Військові дії в регіоні активізували загрози, про існування яких можна було тільки здогадуватися. Ще за часів СРСР, глибоко під землею Донеччини влада проводила експериментальні ядерні вибухи. Це призвело до неконтрольованого затоплення шахт. З тих часів та до 2014 відкачування підземних вод проводиться регулярно, але після того, як деякі з шахт опинилися на непідконтрольній території України, відкачування було припинено. І таких шахт, на жаль, понад 50”, – таку інформацію оприлюднила експертка БФ “Право на захист” Анастасія Бондаренко. У своєму звіті правозахисники вказують на кілька проблемних шахт, де ситуація наближається до катастрофічної. 

Перше засідання було ознайомче, на ньому вирішили сформувати перелік об’єктів, які будуть предметом роботи експертної групи. Результатом має стати визначення механізмів фінансування технічних проєктів щодо мінімізування ризиків, що пов’язані з затопленням шахт. “Рано чи пізно, відбудеться забруднення питної води та ґрунту. Непереливки буде всім, незалежно від політичних поглядів чи місця знаходження. То працюємо над попередженням таких негативних сценаріїв”, – повідомила учасниця робочої групи ТКГ від України Вікторія Страхова.

Читайте також: Пустеля замість териконів. Екологічна катастрофа на Донбасі

Вона пояснила Тижню, що в експертну групу увійшли вузькі фахівці — екологи, геологи, маркшейдери, як з України, такі і з Росії та окупованих територій. Вони давно знають один одного та занурені в ці проблеми, тому переговорники ТКГ та посол ОБСЄ підключалися до обговорення тільки на організаційному етапі.  

“Це однозначно велике досягнення у цьому питанні за всі сім років. Ця експертна група — продукт ТГК, де Росія офіційно є однією зі сторін, а не посередником. Тому наявність російських експертів було однією з наших вимог, – пояснює Страхова. – Експерти мають обмінюватися один з одним інформацією. Можливо, це зробить ймовірним візити спеціалістів на місця зокрема й з залученням міжнародних фахівців”.