"Деякі наші сусіди пояснюють небажання брати участь в просунутих інтеграційних проектах на пострадянському просторі тим, що це нібито суперечить їх європейському вибору. Вважаю, що це неправдива розвилка […] входження в Євразійський союз, окрім прямих економічних вигод, дозволить кожному з його учасників швидше і на сильніших позиціях інтегруватися в Європу", – говориться в статті Путіна, опублікованій у вівторок в газеті "Извєстія".
"Ця стаття взагалі-то в основному – про Україну", – вважає експерт Європейської ради з міжнародних відносин Яна Кобзова.
Кобзова не згодна з тезою про те, що участь в МС дозволить Україні спільно з його нинішніми членами, Росією, Казахстаном і Білорусією, виторговувати вигідніші умови співпраці з ЄС.
"Не можу уявити собі ситуацію, в якій ЄС вів би переговори про що-небудь з Митним союзом. ЄС веде переговори з країнами, а не союзами, і зацікавлений в договорах про вільну торгівлю з країнами, які входять до СОТ. Ні Росія, ні Казахстан, ні Білорусія до СОТ не входять", – сказала Кобзова.
Вона вважає статтю Путіна черговим проявом політичного тиску на Київ. "Але я не упевнена, наскільки дієвим виявиться цей тиск. Мені здається, Київ вже прийняв рішення на користь Євросоюзу", – говорить Кобзова.
На думку київського політолога Вадима Карасьова, стаття відбиває "місію другого президентського пришестя Путина", яка полягає в реінтеграції пострадянських земель: "Якщо Медведєву зараз на відкуп буде віддана внутрішньоросійська модернізація, то геополітичною "модернізацією" займатиметься саме Путін".
Він вважає, що Україна не виграє від входження в союз сировинних економік, якими, на його думку, є Митний союз і майбутній Євразійський союз.
"Україна виграє в Європейському союзі, тому що у неї з'являється нормальна можливість диверсифікувати свій експорт, отримавши доступ на нові ринки Європейського Союзу", – сказав Карасьов.
Крім того, на його думку, відносна дешевизна української робочої сили дозволить європейським компаніям переносити виробництво в цю країну.
Карасев зазначив, що не вірить у ефективність нового союзу і тим більше порівнянним з ЄС. До того ж, він упевнений, в передбачуваному Євразійському союзі, на відміну від ЄС, неминуче домінуватиме одна країна – Росія.
Водночас, експерт російського Центру політичних технологій Сергій Міхєєв вважає, що вигоди від вступу в Митний союз Україні набагато реальніші, ніж від інтеграції в Євросоюз: "Ця справа реальніша, воно вже сьогодні може відбутися, а інтеграція в Європу може розтягнутися років на тридцять".
"У Європи зараз немає ніяких сил на інтеграцію нових членів. Є можливість інтеграції як "замануха" для українців – а більше ні для кого – але сил інтегрувати Україну немає", – додав аналітик.