«Зацікавленість у блокуванні, у тому, щоб Рада не працювала, можуть використовувати як інформаційні приводи для критики опозиції, при чому внутрішні і зовнішні, щодо перешкоджання євроінтеграції, реалізації соціальних ініціатив тощо. Тим самим применшити її роль в переддень саміту», – зауважує експерт.
Хоча надалі, за його словами, коли саміт як інформаційна подія відійде на другий план, «а з’явиться необхідність вносити зміни до бюджету і вести реальну роботу, то це (блокування – Ред.) стає реальною перешкодою, тому що при непрацюючій Верховній Раді важко працювати уряду».
Як прогнозує експерт, ситуація навряд чи вирішиться до саміту, а після заходу розблокування Ради можливе в будь-який спосіб навіть силовий.
З цим погоджується і голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, хоча зазначає, що регіонали не мають особливого інтересу у блокуванні парламенту.
«Я не виключаю, що можуть бути тактичні інтереси окремих представників фракції влади, хтось може пропонувати почекати до саміту, хай європейці подивляться, яка у нас опозиція, мовляв, не хоче виконувати частину домашньої роботи України щодо вимог ЄС», – зазначив він.
Водночас відповідальність за парламентську кризу Фесенко покладає все ж на опозицію.
«Я думаю, спрацьовує психологічний феномен. Обидві сторони втомилися. Як часто буває в таких ситуаціях, за 5 хвилин до досягнення компромісу з’являється спокуса, мовляв, давайте висунемо зустрічні вимоги. І виникає спокуса використати цю ситуацію і змусити на додаткові поступки. Думаю, і зараз щось подібне відбувається», – вважає політолог.
Як зауважує Фесенко, продовження блокування після саміту Україна-ЄС працюватиме проти інтересів як опозиції, так і більшості.
«Більшість парламентарів в обох таборах не хочуть розпуску парламенту. Тому я думаю, якийсь компроміс буде досягнуто. Якщо не зараз, то це станеться або наприкінці лютого, або на початку березня», – додав він.
Як відомо, опозиційні фракції блокують роботу Ради з 5 лютого, вимагаючи забезпечення персонального голосування.
20 лютого чергові переговори керівників депутатських фракцій та спікера парламенту Володимира Рибака щодо розблокування роботи ВР були безрезультативними.
Нагадаємо, міністр закордонних справ Леонід Кожара заявив, що блокування трибуни Ради може негативно позначитись на результатах саміту "Україна-ЄС".