"Симпатію європейців до Молдови можна зрозуміти. У Брюсселі чудово знають, чим займається наша верхівка, яка загрузла в корупційних скандалах. Але в ЄС бачать, що тут корупції менше, ніж на Західних Балканах або в Україні. Порівняно з ними Молдавія – старанний учень ЄС", – заявив газеті "Коммерсант-Украина" молдовський політолог Ігор Боцан.
Разом з тим директор молдовського Інституту досліджень у сфері політики, дипломатії і безпеки Валеріу Осталеп вважає, що Брюсселю, чий проект "Східне партнерство" явно провалився, потрібна історія успіху, щоб виправдати витрачені на проект час, сили і засоби.
"ЄС профукав купу грошей, і йому треба показати хоч якийсь результат. Ось і відбуваються статусні візити, в ході яких робляться безглузді посили", – вважає аналітик.
Зазначимо, що сьогодні до Кишинева на два дні прибуває глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу.
"Візит – важливий сигнал для того, щоб ще більше надихнути молдовську владу. Це знак того, що Молдова – на вірному шляху", – заявив голова представництва ЄС в Кишиневі Дірк Шубель.
"Пан Баррозу розповість, що в Молдові видно прогрес на тлі інших країн "Східного партнерства". Але я не розумію, чому ми повинні порівнювати себе з нулем – з тією ж Білоруссю? Ми повинні отримувати оцінки за зроблене, а не гадати, що хорошого здійснив правлячий альянс за три роки", – зауважив Осталеп.
Слова аналітика підкріплює статистика, зазначає видання. Якщо при комуністах ідею євроінтеграції в Молдові поділяли більше 70%, то зараз кількість єврооптимістів сильно скоротилося. Оприлюднені 20 листопада підсумки соцопитування "Барометр громадської думки" показали: на гіпотетичному референдумі за вступ до ЄС готові проголосувати 54,7% громадян. На аналогічне питання про Митний союз (МС) РФ, Білорусі і Казахстану позитивно відповіли 55,8%. У разі вибору між МС і ЄС голоси розподілилися 22,5% до 16,1% на користь МС.
Крім того, недавнє дослідження Transparency International показало: половина населення Молдови вважають, що рівень корупції значно зріс, а найкорумпованішою названа судова влада.
Не в'яжуться з картиною благополуччя, про яку розповідають єврочиновники, і проблеми з інвестклімату. Тільки за минулий тиждень стало відомо про два гучні скандали за участю молдовських податківців і митників, які пред'явили фінансові претензії великим іноземним інвесторам – німецькій Draexlmaier і американській Lear Corporation. В обох компаніях претензії визнали необгрунтованими і пригрозили заморожуванням запланованих інвестпроектів.
Зазначимо, що після того як в 2009 році, після восьмирічного правління комуністів, до влади в Молдові прийшов Альянс за європейську інтеграцію, єврочиновники хвалять Кишинів за зусилля по зближенню з ЄС і реформи, які проводяться заради цього.
У Брюсселі вважають, що Молдова досягла найбільшого прогресу у справі євроінтеграції в порівнянні з іншими країнами, що беруть участь у проекті ЄС "Східне партнерство" (в нього також входять Україна, Азербайджан, Вірменія, Білорусія і Грузія).