«Якщо все буде більш-менш спокійно і не виникне криза з першого робочого дня Ради, то найбільш вірогідний варіант – це спікер від Партії регіонів разом з першим заступником від Комуністичної партії», – вважає голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
«Серед кандидатів на цю посаду називають різні прізвища, зокрема, Олександра Лавриновича, який має досвід роботи в президії Верховної Ради, свого часу був першим заступником. До того ж він і кваліфікований юрист, і знавець регламентних норм. Так би мовити – йому й карти в руки. Але називають й інших кандидатів, наприклад, Олександра Єфремова. Різні джерела кажуть, що ще в вересні висловлював своє бажання безпосередньо керувати Верховною Радою Андрій Клюєв. Тобто з неформального директора парламенту він хоче стати офіційним. Якщо він матиме важелі впливу і дійсно не відмовиться від цієї ідеї, то такий варіант можливий. Таке ж бажання висловлював і Сергій Тігіпко. Однак, на мій погляд, це найменш імовірний варіант», – заявив політолог.
На думку Фесенка, вирішальним чинником у призначенні спікеру буде змагання різних груп впливу в оточенні президента.
«Цей чинник буде вирішальним і президент може віддати посаду спікера тій групі і тому представнику, який зможе представити оптимальний план розв’язання парламентської кризи», – додав Фесенко.
Водночас політолог вважає, що перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк таки залишиться на своїй посаді.
Директор PR-групи Polittech Тарас Березовець вважає, що призначення спікера від ПР залежатиме від того, чи вдасться регіоналам сформувати більшість на партійній основі без участі комуністів і «наскільки впевнено будуть проведені переговори і рекрутовані представники провладних самовисуванці і незалежні кандидати»
«Якщо це буде успішно, і ПР матиме 230 голосів у Раді, в такому випадку спікером стане регіонал. Є дві найбільш серйозні кандидатури: Лавринович або Єфремов. Заяви про спікерські амбіції Тігіпка ніхто не підтримає крім нього самого, тому що він – чужа людина для так званих «старих донецьких», і вони за нього не голосуватимуть. Плюс навряд чи цю ідею підтримає Янукович. А рішення про спікера буде залежати виключно від нього. Компромісна фігура і для влади і для опозиції – це Порошенко. Однак він не гратиме в гру ляльководів і на нього не вдасться, як на Литвина, тиснути», – зазначив Березовець.
Як відомо, Верховна Рада 6 листопада ухвалила закон щодо обрання спікера шляхом відкритого голосування.