«Основна принципова відмінність між нашою Верховною Радою і європейськими парламентами полягає в тому, що більшість рішень там приймаються відносною більшістю, а у нас для будь-якого рішення, у тому числі для процедурного, процесуального, потрібно абсолютну більшість», – заявив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
При цьому експерт наголошує, що відсутність депутата на засіданні Ради «дуже часто може бути з об’єктивних причин». «Наприклад, вони можуть бути на парламентській асамблеї у Страсбургу, у ще якійсь делегації, захворіти, і ця відсутність суттєво впливає на прийняття чи неприйняття рішень у парламенті. Чого немає у західних парламентах», – зазначив Коліушко.
Він пояснює, що у парламентах європейських країн, при формуванні делегацій «включається рівне представництво більшості і опозиції і таким чином це не впливає на те, буде прийнято рішення чи не буде».
«У нас це головна причина, через яку і більшість, і опозиція ніколи в нас не хотіла виконувати конституційну норму статті 84 про особисте голосування», – наголосив Коліушко.
«І друге. На Заході у більшості парламентів це питання дуже серйозне. Там політична культура і відповідальність на такому рівні, що ніхто собі не може дозволити проголосувати за когось. Це трактується на рівні злочину. І, власне, коли такі випадки стаються, це призводить до гучних скандалів і швидких відставок», – заявив експерт.
«Тому в багатьох країнах навіть не було потреби запроваджувати якісь технічні засоби захисту персонального голосування», – додав він.
«Крім того, у деяких парламентах голосування традиційно відбувається не через електронні системи, а шляхом фізичного проходження депутатів через зал, як наприклад, в англійському парламенті до сих пір. Коли відбувається голосування, всі депутати виходять з залу, і відповідно потім заходять в зал через двоє дверей: ті, що голосують «за», через одні двері, ті, що голосують «проти» – через інші. Таким чином рахуються голоси і всі це бачать», – зазначив експерт.
У свою чергу директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко зазначив: «Основне, на чому тримається персональне голосування, це не сенсорні кнопки і інші політичні засоби, а певна політична культура».
Нагадаємо, об'єднана опозиція вимагає прийняття проекту постанови про персональне голосування (за допомогою сенсорних кнопок системи «Рада»-3) на першому засіданні нової Верховної Ради. При цьому в опозиції заявляють, що без особистого голосування нова Рада працювати не буде.
Представники Партії регіонів готують альтернативні пропозиції для забезпеченню персонального голосування.