Як пише газета «Коммерсанть-Украина», такого висновку дійшов Центр досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР).
"При цьому ми констатуємо суттєве погіршення геополітичної обстановки навколо України. Це виражається в інформаційних кампаніях проти нашої країни, наявності територіальних претензій – поки ще на неофіційному рівні. Всі держави нашого регіону озброюються – витрати зросли в цілому на 25-30%. Все це відбувається на тлі падіння міжнародного авторитету України та зниження її військової сили", – пояснив директор ЦДАКР Валентин Бадрак.
На його думку, в такій ситуації існує ризик виникнення прикордонного конфлікту, який може стати наслідком "дестабілізації ситуації в окремих регіонах України". Одним з можливих факторів Бадрак назвав перебування Чорноморського флоту Російської федерації в Криму.
Дослідження ЦДАКР являє собою збірник статей про реформування армій України і її найближчих сусідів – Росії, Білорусі, Польщі, Румунії, Угорщини, Чехії та Словаччини.
До речі, саме Росія переозброюється найбільш активно. У дослідженні вказується, що до осені 2012 року ВПС Росії отримали, зокрема, 22 нових винищувача Су-27СМ, Су-30м2, Су-35 і Су-30см. Крім того, були отримані 15 фронтових бомбардувальників Су-34, понад 55 бойових вертольотів і 22 легких вертольоти.
Невтішні також порівняння військових бюджетів України і її найближчих сусідів. Фінансування Міністерства оборони в 2013 році складе 15,3 млрд грн (менше $2 млрд). У дослідженні ЦДАКР вказується, що військовий бюджет, наприклад, Польщі становить $8,6 млрд., а Румунії – $3,4 млрд, хоча чисельність збройних сил Румунії вдвічі менше чисельності збройних сил України.
Експерти ЦДАКР рекомендують владі нашої країни зосередитися на виконанні вже заявлених проектів, наприклад будівництві корвета, багатофункціонального ракетного комплексу "Сапсан" та літаків Ан-70.
У Міністерстві оборони запевняють, що працюють саме в цьому напрямі. Як повідомив директор департаменту розробок і закупівель озброєнь і військової техніки Міноборони Андрій Артюшенко, вже до кінця поточного тижня міністр оборони Павло Лебедєв підпише 12 наказів про прийняття на озброєння різних зразків нової техніки.
Крім того, в цьому році планується перехід української армії на контрактний принцип комплектування, повідомив начальник Генерального штабу Збройних сил Володимир Замана. "Передбачається здійснити останній призов на строкову військову службу восени 2013 року, після чого перейти на комплектування армії за контрактним принципом", – пояснив він.
На думку Валентина Бадрака, відмовитися від призову в 2014 році – реально. "Однак між відмовою від призову і створенням професійної армії існує велика різниця. Необхідно розробити систему мотивації для служби за контрактом. Грошове утримання контрактника має становити $500-700, але при цьому людина повинна знати, що у нього вирішено питання зі службовим житлом і існують перспективи, пов'язані, наприклад, з отриманням додаткової освіти за рахунок держави, поїздками в миротворчі місії або навчанням в іноземних коледжах. Він повинен бути впевнений, що після закінчення терміну контракту буде затребуваний в цивільному житті або ж стане офіцером", – сказав Бадрак.