Експерт: здатність нинішньої влади домовитись з Туреччиною про LNG-термінал дорівнює нулю

9 Лютого 2013, 18:12

Експерт, зокрема, вважає, що заява прем’єр-міністра Миколи Азарова стосовно розгляду інших варіантів розміщення LNG-терміналу, спростовує попередні повідомлення української влади про погодження з Туреччиною питання про проходження танкерів зі скрапленим газом через Босфор.

«Подібна заява свідчить про те, що здатність домовитись в нинішньої владної команди з турецькою стороною, не дивлячись на гасла стратегічного партнерства, насправді близька до нуля», – зазначив він.

«Крім цього, має місце нездатність за допомогою відповідної мобілізації зовнішніх зусиль і міжнародної співпраці довести необхідність турецькій стороні чітко дотримуватись положень конвенції Монтре 1936 року про свободу мореплавства в Чорноморських протоках. Проблема, як на мене, зосереджена не в залізі, так би мовити, а в тому, що до нинішньої владної команди немає довіри як до договірноздатного партнера ні на Сході, Заході чи Півдні. Навряд чи турецька сторона відмовляла в проході американським танкерам із скрапленим природнім газом. Поки з турецької сторони це виглядає як гра», – заявив Гончар.

Експерт також зауважує, що будівництво терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря навряд чи піде на користь Україні.

«Отримувати на додаток до залежності України від російських енергоносіїв інфраструктурну залежність від Туреччини навряд чи можна вважати дуже розумним кроком. Оскільки питання полягає не тільки в тому, щоб розмістити термінал на території Туреччини, а й щоб газ, який буде на тому терміналі, доставляли в Україну. А оскільки між Туреччиною і Україною немає сухопутного кордону, то це можливо тільки через територію сусідніх країн, себто Болгарії, Румунії, Молдови. А можливо це – певний проміжний крок, щоб потім сказати, мовляв, ми взагалі відмовляємося від будівництва цього терміналу», – зазначив Гончар.

Наскільки вигідним для України буде будівництво терміналу на території Туреччини, порівнюючи з газовою залежністю від Росії, прогнозувати важко, додає експерт.

«Проміжні ланки завжди спрацьовують на здорожчання (газу – Ред.). В принципі Україні все рівно потрібна додаткова газова інфраструктура, щоб можна було створити технічну можливість прийому газу з альтернативних джерел. Поки цього не буде, російська газова політика щодо України, базована на монополізмі Газпрому, не зміниться ні на йоту», – каже експерт.

Голова правління альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик вважає, що Україні слід продовжувати переговори з Туреччиною і не відставати від графіку.

«Туреччина не може волюнтаристським шляхом заблокувати проходження танкерів, оскільки є міжнародні процедури прийняття рішення. Питання в тому, щоб продовжувати переговори. Це кращий варіант все рівно, ніж побудова (LNG-терміналу – Ред.) на турецькій території. Не потрібно відходити від графіку, незважаючи на недолугі дії керівництва Держінвестпроекту, на різні інші спротиви, тому що як тільки ми будемо зараз відступати, то однозначно це призведе до затримки», – зазначив він.

Позначки: