Експерт: залагоджувати ситуацію в Криму потрібно оздоровленням економіки та переговорами з Росією

26 Лютого 2014, 14:19

«Наразі можна прогнозувати два варіанти розвитку подій у Криму. Перший – якщо Росія скористається нинішньою ситуацією в Криму, зважить на реалізацію сценарію захоплення Криму або повернення під свій контроль Севастополя, то, на жаль, можливий спочатку військовий контроль, а потім – спроба легалізувати ситуацію. Хоча це призведе до серйозного конфлікту в міжнародно-правовому сенсі, тобто може бути така спроба перетворити Севастополь на таке собі Гуантанамо, де військо-морська база буде підконтрольна іншій державі», – вважає Фесенко, додавши, що такий сценарій безумовно призведе в до масштабної внутрішньополітичної кризи всередині Криму, оскільки там є кримські татари і інше населення, яке проти приєднання до Росії.

«Інший варіант – ситуація поступово залагодиться, нейтралізується, завдяки, по-перше, впливу Заходу на Росію шляхом переговорів. Тоді РФ утримається від таких дій, але зберігатиме вплив на владу Криму», – додав політолог.

Фесенко вважає, що наразі дуже важливо для залагодження ситуації в Криму призначення нового уряду, зокрема, міністра закордонних справ, який міг би брати участь у переговорах з Росією.

Разом з тим, зауважує політолог, важливо вести переговори з кримськими елітами.

«У Криму – достатньо автономії, однак можна зробити поступки, наприклад економічні. До прикладу, створити в Криму вільну економічну зону. Це зацікавить кримські еліти і російське населення, яке проживає на території півострова, а головне – відволікатиме увагу від сепаратистських планів», – переконаний політолог.

Крім цього, зауважує Фесенко, можна підняти питання про перевибори до Верховної Ради Криму, а також обговорити пропозиції щодо внесення змін до Конституції для врахування мовних питань.

"Добре, що багато критики прозвучало щодо швидкого скасування закону Ківалова-Колесніченка. Однак повинні долучитися і нове керівництво, запевнивши, що оновлюватимуть мовне законодавство і права російськомовних громадян", – додав він. 

Нагадаємо, наразі у Сімферополі відбувається мітинг кримських татар біля будівлі Верховної Ради Криму, де планувалося позачергове засідання парламенту півострова. Біля парламенту сталися сутички кримських татар і російськомовних громадян – прихильників приєднання Криму до Росії.

Як повідомлялось, 25 лютого проросійські сили блокували Верховну Раду Криму, вимагаючи призначити референдум "про незалежність" і звернутися по допомогу до Росії. Пізніше вони вивісили на будівлі Верховної Ради прапор Російської Федерації.

Згодом журналіст Сергій Псарьов опублікував на своїй сторінці відео, у підписі до якого говориться, що 25 лютого "приблизно о 17 годині два військових автомобіля "Урал" із російськими номерами в'їхали до Ялти". Військовослужбовці озброєні автоматами. 

Колишній голова Верховної Ради Криму Леонід Грач заявив, що у Криму побоюються, що в середу, коли має відбутися позачергова сесія Верховної Ради АРК, можуть організувати провокації. 

Разом з тим, Меджліс закликає до скасування позачергового засідання парламенту, аби не загострювати ситуацію.