Експерт зазначає, що за попередніми розмовами з депутатами різних фракцій цей законопроект ухвалено не буде.
«Ми впевнені в цьому майже на 100%», – сказав Учайкін.
Він звернув увагу на те, що законопроект, який передбачає, зокрема, дозвіл на купівлю повнолітніми українцями травматичної зброї, називається проект Закону України «Про дозвільну систему у сфері поводження з і спеціально визначеними видами зброї, бойовими припасами, засобами індивідуального захисту, активної оборони, вибуховими матеріалами промислового призначення».
«Він не називається закон про зброю, насправді це закон про дозвільну систему. Це перш за все стосується того, що Міністерство внутрішніх справ вирішило остаточно зафіксувати свої монопольні позиції на ринку озброєних послуг і контролю обігу зброї серед населення. Їм не вистачає внутрішніх наказів, вони вирішили це провести на законодавчому рівні», – зазначив Учайкін.
Експерт нагадує, що сьогодні МВС володіє правом на надання озброєних охоронних послуг.
«Це означає, що усі серйозні підприємства, банківські установи змушені користуватися тільки послугами державної служби охорони, які не такі дешеві, як хотілося б. І відсутність конкуренції на цьому ринку погано впливає взагалі на стан приватної охоронної діяльності в Україні. У нас приватних охоронців майже мільйон в країні, а всі вони не мають права на зброю і відповідно ми бачимо, що не має нормальної охорони в певних закладах, що призводить до вкрай негативних наслідків. Поки не з’явиться конкуренцію, нічого суттєвого в цьому напрямку не буде», – вважає експерт.
Учайкін негативно оцінює і той факт, що «якимось чином у цей документ, який готувало профільне відомство, потрапили фрагменти закону про обіг зброї невійськового призначення №2105, який пройшов перше читання про те, щоб українці мають право купувати травматичну зброю».
«Це зброя, що не ідентифікується експертами балістики, а тому не може бути поширена в українському суспільстві. Сам термін «травматична зброя» не дає людині повної уяви про те, що ця зброя вбиває. А вона вбиває і дуже часто. Якщо не вбиває, то калічить», – зауважує Учайкін.
Крім цього, у законопроекті, за словами експерта, не міститься пункт про проведення антикорупційної експертизи, а також громадського обговорення до його ухвалення.
«Це жахливо, тому що невідомо, яким чином без жодного обговорення суспільством такої складеної і необхідної теми, як право людей на свій захист, збираються вводити такий законопроект. Це вражає своїм цинізмом», – обурюється Учайкін.
Нагадаємо, 15 травня Кабінет міністрів підтримав ініціативу про дозвіл вільного продажу травматичної зброї всім повнолітнім громадянам України. Але після зауважень МВС, схвалений в цілому документ уряд відправив на доопрацювання.
Прем'єр-міністр Микола Азаров виступає проти вільного продажу травматичної зброї. Такої ж позиції, за словами депутата від фракції ПР Владислава Лук'янова, дотримується і Партія регіонів.
Водночас міністр юстиції Олександр Лавринович виступив за вільний продаж травматичної зброї. Він не бачить небезпеки, якщо люди купуватимуть травматичну зброю, але в жодному разі не бойову.