Залежність від російського газу вважають основною загрозою для енергетичної безпеки України, однак ще більші ризики для держави становлять неефективне управління, вибіркові реформи та конфлікт на Донбасі. Про це заявив польському виданню wnp.pl експерт брюссельського осередку Інституту «Схід-Захід» Данило Бочкарьов.
За його словами, уряд у Києві багато уваги приділяє питанню диверсифікації поставок газу, зокрема, використовуючи реверс з ЄС. Разом з тим експерт стверджує, що завдяки зниженню ціни на нафту вартість газу з РФ для України наразі складає $247 за тисячу кубометрів, а це вигідніше, ніж реверсні поставки.
Бочкарьов зазначив, що уряд впроваджує певні реформи, однак неефективність та вибіркові зміни в системі досі ставлять серйозну проблему для української енергетики.
“Нові закони повинні бути ефективними на практиці, а не тільки на папері. Наприклад, нова податкова система відверто надає переваги великим гравцям галузі (наприклад, Нафтогазу), а не дрібним приватним підприємцям, а це загрожує зростанню незалежності і лібералізації газового ринку України. Нові податки можуть вбити курку, яка несе золоті яйця, і послабити перспективи вітчизняного виробництва природного газу”, – переконаний експерт.
Він також додав, що те, наскільки вигідною для України буде співпраця з Росією в енергетичній сфері, залежить передусім від позиції уряду у Києві.
“З абсолютно раціональної точки зору, співпраця з Газпромом – особливо в періоди низьких цін – є економічно вигідною і значно переважає решту доступних опцій, зокрема й плановану диверсифікацію. Тим не менш, в сьогоднішній Україні політика пов'язана з економікою і не завжди в позитивному сенсі”, – резюмував експерт.
Нагадаємо, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України має доопрацювати енергетичну стратегію України в найкоротші терміни. На 20 серпня було заплановане засідання енергетичного штабу.