Експерт пояснює, що звичайно розрахунки повинні бути. «Треба порахувати по роках прибутки і збитки у кожному напрямі. Однак це дуже умовно», – зазначив він.
«Економічні розрахунки із врахуванням того, що вони є дуже кон’юктурними, не викликають довіру. Навіть, якщо ті люди, які їх зробили, є досить старанними», – пояснює Пасхавер.
На думку експерта, першопочаткову роль грають проблеми не економічні, а проблеми цивілізаційного вибору: або ми йдемо у союз країн євразійських на чолі з Росією, або у союз країн європейських.
«Цей вибір може бути на століття. Тому розрахунки такого типу дуже кон’юктурні. Політично кон’юктурні», – заявив Пасхавер.
«Справа у тому, що ті люди, які зробили ці розрахунки, – прихильники євразійського вибору. І питання не у Митному союзі а у цивілізаційному виборі. Митний союз – лише один із інструментів», – додав він.
«Для мене абсолютно зрозуміло, що європейський вибір – це навіть не питання, я би сказав, хорошого життя, багатства, якості. Це, перш за все, питання свободи, яка дає, як мені здається, усі ці якості в кінці кінців», – пояснив Пасхавер.
Крім того, експерт зазначив, що поступово кількість експортно-імпортних операцій, між Україною та Росією, якщо зняти операції, пов’язані з енергоносіями, знижується. «Були роки, коли доля, скажемо так, Європейського союзу була вищою, ніж доля Росії», – зазначив Пасхавер. «Тобто це тенденція. Тенденція, пов’язана з тим, що коли ми перестали були частиною СРСР, то наші відносини стають більш скромними. Тому навіть якщо цей процес продовжиться далі, – дуже ймовірно, – я не бачу, чим він так вже загрожує Україні», – пояснив експерт.
Нагадаємо, згідно з розрахунками Інституту народногосподарського прогнозування російської Академії наук, у найближчі 10 років інтеграційний ефект для України в разі приєднання до Митного союзу і ЄЕП дозволить збільшити сукупний ВВП України на 773 млрд дол., або 34% до сучасного рівня ВВП.
При цьому, за словами відповідального секретаря Комісії Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану Сергія Глазьєва, входження України в зону вільної торгівлі з Європейським Союзом спричинить прискорене згортання науково-технічної взаємодії між Росією і Україною.