«Враховуючи той досвід відносин в газовій сфері, який є між Україною і Росією і особливо досвід цієї владної команди, я далеко не певен, що вони скористаються такою можливістю. Така можливість була у них неодноразово. Проте українські «професіонали» в рамках будь-яких контрактних відносин не скористалися механізмами політичних переговорів та правових засад, а лише шляхом політичних поступок, вимолювання, випрошування, жебрання від Росії тих чи інших преференцій. У результаті – мають те, що мають… І ми всі разом», – зазначив експерт.
Гончар підтверджує, що у положеннях підписаного контракту між НАК «Нафтогаз» та ВАТ «Газпром» є можливість зміни положень для зниження ціни на газ.
«Будь-яка зміна контракту відповідно до положень підписаного контракту від 19 січня 2009 року вноситься загальною згодою сторін. Втім, якщо сторони не можуть дійти згоди, вони можуть звернутися до Стокгольмського арбітражу, який вказаний в контракті як сторона, що вирішує суперечки», – додає він.
Залишається востаннє вірити, вважає експерт, що за рік після так званих «Харківських угод», українська влада таки навчилася чогось у відносинах з Росією.
«Це загальна позиція «Газпрому» у відносинах з іншими партнерами. Втім, вони в газових і не тільки справах керуються лише буквою підписаних домовленостей. А українська сторона весь час намагається діяти по-своєму», – додав Гончар.
Нагадаємо, 26 квітня цього року під час зустрічі в Києві президенти України та Росії Янукович і Медведєв домовилися створити робочу групу з обговорення умов поставок російського газу в Україну.
Україна домагається зниження ціни на російський газ, зокрема шляхом перегляду формули ціни. Міністр палива та енергетики Юрій Бойко заявив, що Україна і Росія підпишуть нову газову угоду до кінця літа.
Ціна на імпортний газ для України розраховується відповідно до формули щокварталу.
Ціна природного газу для України в 1 кварталі 2011 року становила близько 264 доларів за тис куб м. Міністерство енергетики і вугільної промисловості прогнозує ціну газу в 2 кварталі 2011 року 293 долари за тис куб м, в 3 кварталі – 313 доларів за тис куб м, в 4 кварталі – 347 доларів за тис куб м.
За словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, справедлива ціна на газ для України складає 200 доларів за тисячу кубометрів. «Газпром» відповідав на це тим, що не бачить підстав для перегляду формули ціноутворення.