Зокрема, коментуючи дипломатичний конфлікт довколопосла ЄС та МЗС, Горбач відзначив, що «не витримали нерви в української влади, можливо в керівництва МЗС, а можливо, і на вищому політичному рівні».
«Крім цього, є намагання позбутися Тейшейри якомога раніше, щоби, не дай Боже, не довести його до парламентської кампанії і підбиття підсумків щодо її перебігу», – заявив Горбач.
На думку експерта, Євросоюз може відреагувати на цей дипломатичний скандал, залишивши його в Україні після завершення його місії, що припадає на липень цього року.
«Відомо, що Тейшейра у липні повинен покинути Україну, але боюся, що таке втручання у внутрішньо-євросоюзівські дипломатичні справи може зіграти злий жарт з українською владою. Його можуть залишити довше, так би мовити «на зло ворогам» в Україні. Навіть це буде неприємно для української влади», – припускає Горбач.
Проте, за словами експерта, цей дипломатичний конфлікт не варто прирівнювати до «білоруського сценарію».
«Ескалації і конфлікту за «білоруським сценарієм» з висилкою дипломатів я би не чекав. Це не потрібно нікому: ні Брюсселю, ні тим більше Києву», – додав він.
Водночас щодо ухвалення угоди про асоціацію між ЄС та Україною, на думку Горбача, цей конфлікт не позначиться на переговорах.
«На угоду це не вплине, адже раніше парламентських виборів і так нічого не відбудеться. А рішення буде прийматися не за підсумками дипломатичного скандалу з Тейшейрою, а за підсумками виборів в Україні», – підсумував він.
Нагадаємо, глава представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що президент Віктор Янукович не виконав обіцянки, які він давав після вступу на посаду щодо поліпшення бізнес-клімату та боротьби з корупцією.
В офіційній реакції МЗС йшлося, що ця заява Тейшейри не відповідає тому, що можуть собі дозволити дипломати. "Ми б спокійно і навіть з радістю спостерігали за "українізацією" пана Тейшейри, якби його політологічні оцінки та судження сприймалися українськими громадянами та ЗМІ як його особиста думка, а не офіційна позиція 27 країн-членів Європейського Союзу", – зазначили в МЗС.
У відповідь Європейський Союз заявив, що вважає невиправданими та необґрунтованими напади Міністерства закордонних справ України щодо порядності та професіоналізму посла ЄС в Україні.
Газета "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело в МЗС повідомила, що міністерство має намір викликати посла Євросоюзу в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейру на бесіду.
У порядку ротації посол ЄС може покинути Україну у липні цього року.
За словами заступника генерального директора Центру Разумкова Валерія Чалого, реакція МЗС на заяви посла ЄС Жозе Мануеля Пінту Тейшейри не сприятиме цілям і пріоритетам України, у тому числі і президента Віктора Януковича, щодо європейської інтеграції та подолання кризи довіри у стосунках з Євросоюзом.