Експерт: влада не зацікавлена у міжконфесійному протистоянні перед самітом у Вільнюсі

25 Липня 2013, 11:11

Коментуючи можливість посилення конфлікту між конфесіями внаслідок святкування річниці Хрещення Русі, що сконцентроване на державному рівні навколо УПЦ МП, експерт зазначив:

«Я не бачу певних перспектив, що цьогорічні урочистості поглиблюватимуть ті лінії розколу, які і так існують. Навпаки держава поставилася досить дипломатично і збалансовано до цього святкування. Влада не зацікавлена у виникненні чергової точки напруженості, особливо напередодні асоціації з ЄС».

Як зауважує Юраш, водночас зрозуміло, що «патріарх Кіріл і організаційний комітет, який він очолює, намагався нав’язати Україні уніфіковану модель святкування від Москви до самих окраїн».

«Однак, Київ зробив певні кроки, які свідчать про намагання української влади зокрема балансувати в реаліях української ситуації», – зауважив релігієзнавець, додавши, що урочистості проводитимуть за схемою, «яка не властива для Росії».

«По-перше, святкування вже розпочалося, ще до приїзду Кіріла. Крім цього, на урочистості запросили представників всіх релігійних організацій в Україні… У цій ситуації українська влада знайшла правильну формулу пошанувати існуючу поліконфесійність держави і не йти на конфлікт із Московським патріархатом, який традиційно має свої інтереси в Україні і з яким влада має досить близькі стосунки», – вважає Юраш.

Водночас святкування Хрещення Русі не сприятиме популяризації УПЦ МП, зазначив він.

«Останні 15 років ми не бачимо глобальних змін у конфесійних симпатіях в Україні. Вони вже у переважній більшості визначені. Звісно, можливі певні зміни, вплив подій, що мотивуватимуть ту чи іншу частину соціуму змінювати на особистісному рівні конфесії. Але це відбувається в усіх суспільствах», – заявив Юраш.

«Під час попередніх візитів патріарха Кіріла, говорили, що, мовляв, всі стануть прихильниками Московського патріархату. Київський (патріархат. – Ред.) – ледь не завтра зникне, греко-католики – навернуться. Втім, нічого не сталося. Так само думаю і цього року нічого не станеться», – зазначив релігієзнавець.

Як відомо, 27 липня на Владимирській гірці у Києві відбудеться молебень з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі. 

Свою участь в офіційних заходах за нагоди святкування підтвердили президенти Росії, Молдови та Сербії. Крім цього, до Києва приїде глава РПЦ патріарх Кіріл і предстоятелі інших православних церков.

У свою чергу, УПЦ КП проведе хресну ходу в столиці від Володимирського собору до Володимирської гірки, де також відбудеться молебень, – 28 липня.