За словами директора політико-правових програм Центру Разумкова Юрія Якименка, поширення у ЗМІ інформації про те, що Олег Тягнибок може пройти до другого туру президентських виборів разом із Віктором Януковичем, – «це відверта маніпуляція».
«Це настільки примітивна логіка з точки зору моделювання ситуації, яка не пов’язана абсолютно з електоральною ситуацією. Це відверта маніпуляція і підготовка до того, що зараз може кимось вважатися об’єктивною картиною 2015 року другого туру виборів. Аналіз електоральної ситуації підтримки політичних сил на території України говорить про те, що при всіх сьогоднішніх умовах така ситуація є дуже малоймовірною», – заявив він.
Водночас він зазначає, що це не применшує жодним чином шансів і можливостей Олега Тягнибока як політика і його політичних перспектив.
Окрім Віктора Януковича, рейтинг якого наразі найбільший для частини електорату Партії регіонів, важко визначити, хто стане його суперником в другому турі виборів.
«Це залежить від розвитку ситуації 2015 року: де буде Юлія Тимошенко, яким чином складатимуться відносити трьох інших опозиційних партій, хто на той момент буде найбільш рейтинговим політиком з них тощо. А зараз це скоріше розігрування цієї російськомовної карти і залякування виборців сходу України образом радикальних націоналістів», – зазначив він.
Політолог Володимир Фесенко зауважує, що такий сценарій «свідомо запускають, щоб розсварити опозицію».
«Але всерйоз визначення єдиного кандидата і оцінки шансів, хто може вийти в другий тур, буде оцінюватися всерйоз наступного року. Зараз це спекуляція», – додав він.
Обидва експерти не виключають, що влада може розглядати варіант другого туру президентських виборів за прикладом 1999 року.
«Влада може моделювати цей сценарій цілком свідомо. Ясно, що для неї це був би найкращий сценарій», – зазначив Якименко.
«Звичайно, теоретично такий сценарій можливий. Я не виключаю, що такі заготовки можуть робити і з Симоненком, і з Тягнибоком. Але варто зважати, що замало підтягнути рейтинг Тягнибока хоча б до 10%, а треба й опустити в рейтингу і Яценюка, Кличка. Звісно, працювати в цьому напрямі будуть. Наскільки це може спрацювати, я думаю, що будемо оцінювати знову ж таки наступного року», – підсумував Фесенко.
Нагадаємо, лідер голова фракції ВО «Батьківщина» Арсеній Яценюк запевнив, що не залежно від опозиційного кандидата, який вийде у другий тур президентських виборів, він неодмінно переможе Януковича. Водночас він зауважив, що не вірить в сценарій про проходження Олега Тягнибока в другий тур президенстьких виборів.
Раніше об'єднана опозиція висунула Юлію Тимошенко єдиним кандидатом на президентських виборах 2015 року.
Тоді ж лідер «Свободи» Тягнибок заявив, що у партії не виключають можливості висунення єдиного кандидата на президентських виборах.
Довідка
У першому турі виборів президента 1999 року перемогу здобув Леонід Кучма, але йому не вдалося набрати 50% голосів виборців. На 14 листопада було призначено 2 тур виборів. Інтерес до другого туру президентських виборів не знизився, а навіть зріс. Президентом України вдруге було обрано Леоніда Кучму. За нього проголосувало 56% виборців, а за Петра Симоненка – близько 38%.
Більшість аналітиків сходилися на думці, що така ситуація була змодельована штучно, адже в Україні постала реальна комуністична загроза, і населенню довелося вибирати за принципом «меншого зла». Як й в 1994 р., президент знову поміняв свою базу підтримки й опирався вже не на Схід, а на Захід України. Але, на відміну від 1994 р., представник від влади встояв, а кандидат Сходу, уперше за всю історію незалежної України, програв.