Експерт: відкладення угоди про асоціацію з Україною може стати серйозним прорахунком ЄС

1 Грудня 2011, 13:03

На думку експерта, «вимоги ЄС про звільнення Тимошенко в обмін на підписання угоди про асоціацію можуть грати на користь брюссельським чиновникам, які зможуть похвалитися дотриманням прав людини у разі скасування вироку Тимошенко. Разом з тим, відкладення угоди про асоціацію було би серйозним прорахунком з цілого ряду причин». Так, зажадавши, щоб Тимошенко випустили, ЄС таким чином зробив її справу політичним козирем. Але якщо Віктор Янукович задовольнить вимоги ЄС та звільнить Тимошенко, його розглядатимуть як «торговця», а не людину, яка дійсно хоче усунути недоліки судового процесу.

Крім того, ЄС продемонструвати, що він дійсно зацікавлений в розвитку України.

Так, експерт  зазначає, що з моменту здобуття незалежності Україна була частим об’єктом тиску з боку Заходу. Проте, такий тиск не завжди працював на вирішення демократичних недоліків, а навпаки часто перешкоджав або навіть звертав назад процес реформ.

На початку 90-х Україні не надали необхідну економічну та технічну допомогу для постсоціалістичного переходу доки вона не погодилася відмовитися від свого ядерного арсеналу. Зрештою, навіть хоча країна і здала свою зброю, вона так і не отримала потрібних рекомендацій з питань політики для нової української держави, що призвело до страшної гіперінфляції та різкого економічного спаду.
Крім того, Каратники відмічає, що коли громадяни України, все ж продемонстрували свою прихильність демократичним цінностям завдяки помаранчевій революції 2004 року, реакція Заходу в плані допомоги і сприянню країні все ще була слабкою. На його думку «не дивно, що лідери України та громадяни вважають себе хлопчиками для биття Заходу».

Шлях України до реформ може бути значно прискорено, якщо Вашингтон і Брюссель приймуть прагматичну політику, яка не тиснутиме на лідерів України, а швидше створить їм простір для прийняття правильних рішень.

Якщо Янукович не буде в змозі відповісти на позитивний жест ЄС на саміті 19 грудня шляхом вирішення справи Тимошенко та інших лідерів опозиції у в’язниці, ЄС матиме можливість і надалі посилити своє невдоволення, рекомендуючи парламентам не ратифікувати угоду про асоціацію. Разом з тим, угода про асоціацію все ж повинна бути підписана.