"Більшість підприємств Донбасу разом із транспортною інфраструктурою буде відновлено, тільки-но війна закінчиться. Щоправда, через застарілість і серйозні руйнування окремі заводи економічно невигідно відбудовувати, тож їх, мабуть, закриють, але це одиничні випадки. Японія відновила свої підприємства після землетрусу 2011 року практично за два місяці (це засвідчив фондовий ринок, який за цей час відродився після 20-відсоткового падіння, спричиненого стихією). У нас буде так само, хіба що впродовж тривалішого часу, тож недавня рівновага між попитом та пропозицією валюти незабаром повернеться", – переконаний економіст.
"По-друге, хоч дефіцит валюти і є тимчасовим, але ніхто не скаже, скільки він триватиме й чи не стане суттєво більшим. Ні президент, який обіцяв успішно завершити АТО за тиждень, ні МВФ, ні голова НБУ, яка нещодавно прогнозувала мир у регіоні до кінця року, не знають, коли й чим це все завершиться. Та їм і не може бути це відомо достеменно, бо ситуація на Донбасі залежить не лише від них. І було б добре, якби нова влада це визнавала й чесно доповідала громаді, а не практикувала брехливі відмовки, до яких вдавалися всі попередники", – пише Шавалюк.
"Тривалий дефіцит валюти на внутрішньому ринку не можна нівелювати інтервенціями за рівноважним курсом, бо це виснажить і без того куці резерви. Тож знецінення гривні (на той термін, протягом якого існує дефіцит) з урахуванням цієї невизначеності може бути доцільнішим. Але тільки якщо його правильно комунікувати, адже відмовки «папєрєдніків», які охоче використовує теперішня влада, призводять до того, що українці почуваються обдуреними, а тому легко піддаються валютній паніці, яка згодом потребує величезних ресурсів для заспокоєння", – зауважує експерт.
"По-третє, якщо бойові дії точитимуться довго, але обмежаться лише Донбасом, то й тоді панікувати не варто. Сумарний експорт товарів із Луганщини й Донеччини торік сягнув майже $16 млрд, тобто навіть його падіння до нуля не порівняти з наслідками рецесії 2008–2009 років, коли Україна втратила експорту товарів та послуг більш як на $31 млрд. Тож зараз простір для знецінення гривні об’єктивно значно менший, ніж тоді. В умовах локалізації бойових дій на Луганщині та Донеччині курс 15 грн/$ дуже малоймовірний, а про 20 грн/$ годі й казати", – наголошує Шавалюк.
Більше читайте у матеріалі Любомира Шавалюка "Курс на рівновагу" у №36 "Українського тижня".