Експерт: успішність Євро-2012 залежатиме не від кількості туристів, а від росту інвестицій

31 Травня 2012, 16:19

«Насамперед для України результативність як Євро-2012, так і витрачених коштів на чемпіонат, залежатиме не від того, скільки туристів приїде, а наскільки зростуть інвестиції в Україну після чемпіонату. Останніми роками приплив прямих іноземних інвестицій становить близько $5-6 млрд. Якщо хоча б в півтора рази підніметься ця величина, то по суті за два роки зможемо окупити ці витрати, тобто покращити ситуацію з прямими іноземними інвестиціями за рахунок ресурсів, які потратили на Євро-2012. А всі прямі іноземні інвестиції – це робочі місця, вищі зарплати, краща інфраструктура», – зазначив Юрчишин.

За його словами, важливо, щоб іноземці, котрі приїдуть в Україну, переконалися в тому, що країна вміє раціонально використовувати кошти.

«Якщо дійсно туристи побачать, що з Україною можна мати справу, і кошти були вкладені раціонально, то, думаю, все буде виправдано за відносно короткий час. Звичайно, будівництво стадіонів наразі не можна однозначно оцінювати, хоча викликає подив, що два дуже подібних об’єкти: в Донецьку і Києві, перший з яких будували за приватні кошти, а другий – за державні, втім, у Києві стадіон виявився втричі дорожче, ніж в Донецьку. Це звичайно має стати предметом аналізу Рахункової палати», – відзначив він.

На запитання, чи можна очікувати виручки від Євро-2012 у $1,5 млрд, як це прогнозує віце-прем’єр Борис Колесніков, Юрчишин відповів: «Теоретично мова повинна йти про великі кошти, але це буде лише в тому випадку, якщо дійсно є стійкий притік туристів. Однак, на жаль, ми бачимо, що вже зараз є відмови від приїзду в Україну. Тому боюсь, які б великі суми не назвали, навіть якщо вони будуть арифметично підтверджені, мені здається, що є високі ризики втрачених вигод для України».

Цю думку підтримав і президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.

«Всі пам'ятають, що Євро-2012 розраховувалося таким чином, щоб приваблювати інвесторів, і не тільки вирішити проблему Євро-2012, а й під цей великий проект приручити інвесторів. Це не вийшло. Хоча такий результат можна було спрогнозувати заздалегіть, зважаючи на світові економічні рейтинги», – зазначив він.

За словами економіста, економічні вигоди від проведення чемпіонату залежатимуть від його організації.

«Ніколи економічний ефект не є тільки економічним ефектом. Все залежатиме від того, як це (Євро-2012 – Ред.) буде організовано. Якщо це викличе скандали серед відвідувачів, і вони будуть незадоволені, то скоріше вона (Україна – Ред.) буде в мінусі. Якщо Україна прийме чемпіонат нормально, то незалежно від кількості туристів: десятки, тисячі людей, які відвідали країну, – це передача інформації, це те, що потім може дати додаткові прибутки», – пояснив експерт. 

Пасхавер пояснив причини зниженої привабливості України для інвесторів: «Я не думаю, що Україна певним чином відрізняється від подібних країн. Рівень корупції й інші параметри, котрі говорять про дієздатність держави, – на рівні африканських країн. І на цьому ж рівні наша привабливість для інвесторів. Нічого особливого чи індивідуального в Україні немає. Просто інвестори оцінюють ризики. Поки ми не показали, що вміємо будувати державу», – підсумував Пасхавер. 

Нагадаємо, за словами директора департаменту розвитку будівельної діяльності, ціноутворення і економіки будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Петра Губеня, підготовка інфраструктури до Євро-2012, передбачена держпрограмою на 2008-2012 роки, коштувала Україні близько 108 млрд грн, з яких 47 млрд грн, – державні кошти. 

Віце-прем’єр-міністр, міністр інфраструктури Борис Колесніков заявив, що загальна вартість підготовки до чемпіонату склала $5 млрд.

Позначки: