Експерт: уряд може суттєво ускладнити життя “молочникам”

21 Лютого 2013, 15:18

За словами експерта, з однієї сторони, скорочення переліку продуктів харчування, що підпадають під цінове регулювання торкнеться лише преміального сегменту, у якому дуже високий рівень конкуренції, з іншої – цінове регулювання розповсюджуватиметься практично на увесь асортимент молочної продукції.

«На мій погляд, цей крок був викликаний, в першу чергу, тим, щоб розширити цінове регулювання щодо молочних продуктів. На сьогоднішній день виробникам молочної продукції, для забезпечення хоча б мінімальної рентабельності, частково вдається уникнути цінового регулювання, наприклад, якщо ціна на сметану до 20% жирності регулюється, то вони виробляють сметану із 21%. Після запропонованих змін такої можливості не буде, тому що практично весь спектр молочної продукції буде підпадати під держрегулювання. Якщо виробнику необхідно підвищити ціни більше як на 1% у місяць, то йому потрібно збирати купу документів, термін розгляду їх дуже довгий і це так би мовити собі дорожче. Отже, суттєво ускладниться життя для «молочників», – заявив експерт.

Крім цього, таке регулювання поставить у дискримінаційні умови продукцію вітчизняних молочників по відношенню до імпортної, обсяги якої останнім часом значно зросли.

Така ситуація з регулюванням цін на молочні продукти, за словами Ярославського, у кінці-кінців відобразиться на цінах молочної сировини.

«Зниження цін на сировину, у свою чергу, впливатиме і на обсяги виробництва молока, особливо у господарствах населення, які виробляють близько 80% молока в Україні. На сьогоднішній день молокопереробні підприємства, з ряду об’єктивних причин, приймають у населення молоко другим сортом або несортовим за цінами, значно нижчими ніж у сільгосппідприємствах», – зауважує він.

«На молокопереробних підприємствах знизиться рівень рентабельність їх виробництва, що призведе до зниження темпів розвитку галузі», – зазначив експерт.

Як пояснює експерт, такі нововведення саме щодо молочної продукції можуть бути пов’язані із тим, що адміністративними методами намагаються збільшити їх споживання населенням.

«Не секрет, що українці недоїдають молочних продуктів, з рекомендованих 350 кг на рік, реально споживається лише 215 кг. Тому, адміністративними методами хочуть стримувати ціни на молочну задля збільшення її споживання населенням. Якщо, у силу об’єктивних причин, у тому числі які формуються на світовому ринку, існує необхідність підвищення цін, то фактор цінового регулювання буде позбавляти молочників прибутку. Адміністративні методи, зазвичай, не призводять до бажаного результату», – зауважив він.

«Протягом періоду незалежності держава намагається вирішити проблеми споживачів за рахунок аграріїв, які практично увесь цей час є «соціальними донорами» українського суспільства. У цивілізованих країнах проблема цінових сплесків вирішується шляхом продовольчого субсидування бідного населення. У нас – за рахунок аграріїв», – підсумував він.

Як повідомлялося, Міністерство економічного розвитку і торгівлі підготувало проект постанови про зміну переліку продуктів, ціни на які підлягають держрегулюванню. Чиновники пропонують виключити зі сфери державного цінового регулювання низку продуктів: яловичину, свинину без кістки, філе курки, будь-яке м'ясо іншої птиці, ковбасні вироби вищого гатунку, курячі яйця вищої категорії та добірні, олія соняшникова в різній упаковці, крім ПЕТ. При цьому, міністерство планує посилити контроль над молокопереробною галуззю.