Експерт: українська влада вдає, що призупинила євроінтеграцію, а насправді – провалила її

21 Листопада 2013, 18:12

Коментуючи відповідне розпорядження уряду, він сказав: «Finita la comedia».

«Думаю, рішення Кабміну було вимушеним, оскільки принаймні вчора була кулуарна інформація, що ЄС прийняв рішення не підписувати угоду про асоціацію саме у Вільнюсі. Хоча для мене й раніше було зрозуміло, що ЄС не зможе собі дозволити підписувати угоду з нинішнім президентом України, оскільки він робить своєю поведінкою все, щоб зірвати це підписання. ЄС давав певні шанси, додавав часу, але це не впливало на Януковича», – додав експерт.

Вочевидь, на думку Горбача, стратегія Віктора Януковича полягала в тому, щоб «дотягнути ситуацію до останнього моменту, можливо навіть до самого дня саміту і там зробити ефектний жест, який стосувався би Тимошенко».«І щоби політичне рішення ухвалювалося вже на саміті. А коли стало зрозуміло, що ЄС в таку гру не гратиме, то вочевидь пішла команда Кабміну, щоб створити вигляд, що це начебто українське рішення, а не рішення ЄС. Тобто вони хочуть вдати, що це не поразка, а їхнє самостійне рішення. Хоча насправді це – провал», – вважає Горбач.

Як нагадує експерт, «пропагандистська машина влади останнім часом працювала на підігрівання інтриги – чи підпише угоду Янукович?»

«Натомість головним питанням було інше – чи підпишуть угоду з Януковичем. І оскільки відповідь на це питання негативна, то маємо таке розпорядження Кабміну як офіційну дію», – зазначив він.

А пропозицію ЄС і Росії щодо створення комісії «для опрацювання комплексу питань, спрямованих на відновлення втрачених обсягів виробництва та напрямів торговельно-економічних відносин», що міститься в розпорядженні Кабміну, на думку Горбача, варто розцінювати як спробу уникнення відповідальності.

«Це доволі хитра схема уникнення відповідальності і показування пальцем на обох партнерів, мовляв, це не ми винні, а зовнішні обставини нас змушують», – вважає він.

Водночас Горбач вважає, що призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію з ЄС ще не означає наміри влади йти в Митний союз.

«Думаю, вони цього не планують, але це (призупинення євроінтеграції. – Ред.) дуже сильно послаблює позиції українського керівництва в переговорному процесі з Російською Федерацією… РФ цілком може запропонувати інші умови, набагато жорсткіші до України і її керівництва. Тобто так чи інакше російська сторона може повернутися до нав’язування теми Митного союзу і виставляти це як умови нинішньої української неефективної енергозатратної економіки російським коштам», – вважає Горбач.

Нагадаємо, 21 листопада своїм розпорядженням уряд призупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС. Опозиція заблокувала Верховну Раду, вимагаючи від президента Віктора Януковича та прем’єр-міністра Миколи Азарова прибути до парламенту у зв’язку з цим рішенням.

Екс-президент Польщі та один з представників місії Європарламенту Александр Кваснєвський заявив, що угоду про асоціацію України з ЄС не підпишуть в листопаді у Вільнюсі на саміті Східного партнерства".