Експерт: українська влада рухає економіку назад в СРСР

27 Липня 2013, 19:04

Зважаючи на значні борги, зазначає Лановий це прогнозують західні експерти.

«Можливо вже вкінці цього Україна може оголосити дефолт через неспроможність вчасно виплачувати боргові зобов’язання. Це очікується на Заході. Звісно, якщо влада викине в приватизацію якийсь величезний об’єкт і отримає декілька мільярдів доларів, то це може статися дещо пізніше. Однак, навіть продаж величезних об’єктів не дозволить отримати такі прибутки, що покривають накопичені борги», – заявив Лановий.

Він зауважує, що в найближчий рік Україні треба виплатити близько $30 млрд внутрішніх і зовнішніх зобов’язань.

«Останні місяці уряд погашає поточні зобов’язання, звертаючись за новими кредитами, тим самим сума боргу наростає, відсоткові ставки зростають і вірогідність нестачі грошей для погашення боргів також збільшується», – додав він.

Відповідно така ситуація, як зазначає економіст, впливає і на приплив інвестицій в Україну.

«Безумовно інвестори відвернулися від України. На Заході чим далі, тим негативнішими стають оцінки, і практично ми спостерігаємо відтік з України капіталу компаній. Відтік інвесторів став одностороннім процесом. А прихід інвесторів – це, як правило, від українських власників, які прикриваються офшорними іноземними компаніями», – зазначив Лановий.

«Інвестори не повернуться. На це нема чого сподіватися. Ми повертаємося до централізованої економіки соціалістичного командного типу. Як відомо, в Радянський Союз іноземні інвестори практично не приходили за виключеннями одного-двох підприємств. Тобто ми рухаємося назад в СРСР», – вважає експерт.

Навіть у випадку підписання угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі з ЄС, прогнозує Лановий, не варто очікувати різкого припливу приватних інвесторів.

«Привабити приватного інвестора може лише гарантія держави, коли держава бере на себе зобов’язання повернути кошти у певних випадках. Це також своєрідна боргова модель. Однак, гарантії української держави нічого не варті, тому що вона має величезні борги», – зазначив він.

Можливий хіба приплив інвестицій так званого наддержавного рівня, додає Лановий.

«Це можливо лише в тих питаннях, котрі стосуються всієї Європи: екології, енергетики, сільського господарства тощо… Такого роду державні інвестиції можуть бути за певних політичних умов і зобов’язань України», – зазначив експерт.

Нагадаємо, згідно зі щоквартальним звітом міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor `s, Україна в II кварталі зайняла 7-е місце серед 70 країн за ймовірністю дефолту в найближчі п'ять років. Загальна можливість дефолту (CPD) країни оцінена в 44,25%, тоді як ще в I кварталі ймовірність виникнення проблем оцінювалася в 34,8%.Прогноз дефолту грунтується на показнику кредитно-дефолтних свопів (CDS) країни – страховка покупців суверенних єврооблігацій від дефолту, ризик девальвації національної валюти і можливість реструктуризації боргу.

Як відомо, в лютому минулого року агентство Bloomberg заявило, що Україна за ризиком дефолту поступається лише Греції. Експерти, зокрема, сумнівалися у спроможності України виплатити $11,9 млрд зовнішніх боргів.