На думку експерта, призначення Олександра Кваснєвського та Пата Кокса наглядачами над судовим процесом у справі Юлії Тимошенко від імені ЄС матиме лише символічне значення.
«Це достатньо авторитетні політики, звісно, Кваснєвський – це людина, досить відома в Україні і добре знайома з президентом, була обрана невипадково. Призначення його спостерігачем говорить про те, що Європа підійшла до цього питання дуже серйозно. І в президента не буде жодного варіанту зіграти в гру, мовляв, я не впливаю, це рішення суду і таке інше. А тому обрані ті люди, яким, з одного боку, довіряє керівництво усіх європейських структур, а з іншого – їм неможливо закинути певне упередження до нинішньої влади чи певних преференцій в бік опозиції. Хоча звичайно те, що українська влада погодилася на присутність європолітиків для нагляду над судовим процесом Тимошенко – це символіка, нібито, ми відкриті, приходьте, дивіться, ні на що не впливаємо», – вважає Дикань.
«А щодо переговорів, мені здається, Європа вже все сказала. Які переговори можуть вестися до виборів…» – додав він.
Водночас експерт скептично налаштований щодо можливості перегляду українською владою своєї політичної стратегії.
«Я скептично ставлюся до того, що будь-які дії, крім персональних санкцій, щодо керівників органів влади можуть позитивно вплинути на перебіг подій і розвиток демократії в Україні. До тих пір, поки не будуть застосовані персональні санкції, нічого не зміниться. Україна просто потребує свого «списку Магнітського», – додає експерт.
У свою чергу, політолог Вадим Карасьов у коментарі Тижню висловив думку, що європейські представники хочуть допомогти українській владі знайти «м’яке» вирішення ситуації.
«З одного боку, це (нагляд європейських політиків за судом над Тимошенко – Ред.) крок на зустріч європейським лідерам, інституціям, і керівництву ЄС, але при цьому українська влада стоїть на місці. Крім цього, оскільки Кокс і Кваснєвський не є лідерами ЄС першої величини, то Янукович завжди має свободу маневру, він не матиме зобов’язань перед ними, а відповідно остаточне рішення все ж таки буде за українською стороною», – вважає політолог.
За словами експерта, досягти певного результату у переговорах з українською владою європейським політикам таки вдасться.
«Але частково. Не потрібно покладати серйозні надії на результат. Звісно, те, що Україна пішла на такий формат контактів – це вже певний результат. По-друге, все залежатиме від конкретних переговорів, як вони будуть проходити тощо. По-третє, все ж таки Януковичу потрібно вирішити питання, в якому форматі перебуватиме Тимошенко, якщо буде на волі. Тому що для Януковича проблема полягає в тому, щоб Тимошенко не була як активний політичний гравець, і йому потрібно, щоб Європа не робили персональні ставки на Тимошенко, а також, щоб не були протиставлені Тимошенко і Янукович в українській політиці. Отже, питання для Януковича – наскільки Тимошенко буде не альтернативою і, по-друге, чи зможуть європолітики, зокрема, Кваснєвський гарантувати, що ніхто в Європі не розглядає Тимошенко як альтернативу Януковичу», – зазначив Карасьов.
На запитання, які основні аргументи європолітики можуть висувати під час можливих зустрічей з Януковичем, Карасьов прогнозує:
«Те, що перебування Тимошенко в тюрмі, перекриває шлях України в Європу. Європа потребує Україну, як і Україна Європу. Щодо цього, то довго маневрувати Янукович не зможе. Тоді він залишиться сам на сам з Путіним… Що ізоляція Тимошенко в Україні веде до ізоляції Януковича в Європі. Тому для того, щоб не допустити перетворення Януковича в Лукашенка, а України в БІлорусь в свою чергу, потрібно вирішити питання ізоляції Тимошенко».