Експерт: Україна підхопила хвилю соціальних протестів у світі

6 Листопада 2011, 15:33

За його словами, це свідчить про те, що Україна остаточно стала частиною глобалізованого світу.

«Невдовзі ми побачимо нові прояви невдоволення, громадські протести, що свідчить про те, що Україна остаточно стала частиною глобалізованого світу. Це, до речі, підтверджує індекс глобалізації, згідно з яким Україна опинилася у п’ятому десятку, на 30 позицій вище, ніж Росія. Відповідно те, що відбувається в країнах Заходу, Північній Африці, неминуче матиме прямі наслідки в Україні», – стверджує Березовець.

За його словами, на перший погляд соціальні протести у світі і в Україні не пов’язані, втім, «складають єдиний пазл».

«Характеризує їх також і аполітичність – вимоги виключно економічного характеру. Крім цього, у соціальних протестах в Україні наразі немає виражених лідерів – це мультилідерські структури. Водночас вони не прагнуть діалогу як такого ні з владою, ні з опозицією, а вимагають виконання їхніх вимог», – зазначає політолог.

Як додає Березовець, в країні завжди є до 2% людей, які завжди готові брати учать у таких акціях протесту.

«Інша річ, коли кількість учасників протесту перетинає 2%, тоді це набуває масового характеру. Поки що в Україні це не помітно», – пояснює він.

На думку політолога Сергія Тарана, соціальні акції протесту в Україні зумовлені збільшенням розриву між багатими і бідними.

«Підстави для соціальних виступів є в Україні тому, що за останні два роки дуже серйозно посилився розрив між багатими і бідними. За цей період влада зробила чимало, щоб середній клас або почав закривати свій бізнес, або тікати з країни. І відсутність того, хто заповнив би розрив між багатими і бідними створює жорстку передумову для дуже різких соціальних виступів», – зазначає Таран.

Політолог також дотримується тієї думки, що протеси в Україні не провокують політичні умови.

На думку експертів, достукатися до влади протестувальники можуть лише системною організацією акцій протесту. Втім, ніяк не їх жорсткістю.

«Переконаний, що у владі є люди, які усвідомлюють необхідність ведення діалогу. Більше того, часу для відтягування його насправді немає. Якщо вона не буде шукати форми комунікації, тоді вулиця знайде свої форми впливу. А це може призвести до насильства», – зазначив Березовець.

Нагадаємо, сьогодні під стінами Верховної Ради протестуючі чорнобильці прорвалися до входу будівлі, зламавши паркан. Співробітники Управління державної охорони заблокували входи в будинок парламенту. Між протестувальниками і правоохоронцями виникла сутичка.

Пізніше бійцям спепідрозділу МВС «Беркут» вдалося відтіснити чорнобильців на декілька метрів від входів до Верховної Ради.

Представники чорнобильських організацій пообіцяли завтра провести аналогічну акцію біля Кабінету міністрів, де відбудеться розширене засідання уряду за участю президента Віктора Януковича.

Як відомо, 3 листопада мають намір провести акцію протести біля будинку Верховної Ради протесту з вимогою розпуску парламенту громадські організації й профспілки, що ініціювали проведення безстрокової всеукраїнської громадської акції «Вперед!».