Експерт: Угода про асоціацію не допоможе Україні на шляху євроінтеграції

9 Грудня 2011, 17:04

На думку Кузьо, в грудні ЄС може все ж піти вперед та підписати угоду про асоціацію. Разом з тим, підписання угоди не посуне далеко українську євроінтеграцію, вважає він,  оскільки наступні два етапи, які передбачають її ухвалення Європейською Радою в 2012 році та ратифікацію 27-ма країнами-членами ЄС, навряд чи будуть успішними.

Більш того, вказує політолог, наступного місяця в Європейській Раді почне головувати Данія, яка може зробити своїм  пріоритетом права людини. А данська Гельсінська спілка видала вже три серйозних звіти про політичні репресії в Україні.

«Що стосується ратифікації, це завжди було неможливим, бо Європейська народна партія, яка є союзницею партії Тимошенко, є найбільшою групою в Європейському парламенті та має союзників як правого так і лівого спектру, які також критично налаштовані щодо політичних репресій в Україні», – пише Кузьо.  У своїх заявах партія вже зробила ратифікацію угоди залежною від прогресу з правами людини в Україні.  

Крім того, відзначає політолог, угода про асоціацію не є «пряником» в сенсі пропозиції членства. Випадок України є відмінним  від випадку країн Центральної Європи, яким перспективу членства запропонували як винагороду за імплементацію принципів ЄС. Україна ж більше за країни Центральної Європи страждає від комуністичної спадщини.

Автор зазначає, що рекомендації ЄС вказують на необхідність багатьох реформ до входження в ЄС. Європейський Союз вже обпікся, взявши зарано до Союзу Болгарію та Румунію, а Іспанію, Італію та Грецію – до зони євро, відзначає він.

Кузьо зазначає, що наразі для ЄС гострим є також питання відсутності довіри до українського державного керівництва. Президент Віктор Янукович зробив величезну кількість обіцянок багатьом лідерам ЄС та лідерам країн-членів ЄС після арешту Юлії Тимошенко, але жодної з них не дотримався.

«Саме Янукович, а не ЄС запропонував декриміналізацію статті Тимошенко. А коли це питання поставили на голосування в Верховній Раді, Партія регіонів за нього не проголосувала», – пише Кузьо. «Більш того, Хав’єр Солана попередив українських лідерів ще десять років тому, що треба «грати за правилами, а не з правилами», але вони до сих пір не зрозуміли цього», – додає він.