Експерт: участь у переговорах з опозицією Лукаш і Портнова свідчить, що влада не хоче повертати конституційний лад

29 Січня 2014, 11:33

«Лукаш, Портнов та Лавринович брали активну участь у тому, що відбулося 2010 року з Конституцією. Хіба вони будуть працювати над тим, щоб змінити той лад, який створювали під себе? Вони його очолили і не будуть відмовлятися від узурпації влади. Тому поведінка лідерів опозиції, зокрема погодження на створення конституційної комісії, нівелює ідею повернення конституційного ладу. Адже такою заявою вони фактично підтвердили, що готові визнати легітимність узурпації влади Януковичем і будуть цю систему влади тільки вдосконалювати», – наголосив Мусіяка.

За його словами, будь-які наступні кроки, пов’язані з переформатуванням уряду, вирішенням інших питань можливі лише після відновлення конституційного ладу, тобто повернення до Конституції 2004 року. Втім, Мусіяка підкреслив, це не означає, що на цьому потрібно зупинитися.

«Конституція 2004 року – це просто стартовий майданчик для того, щоб легітимно удосконалити конституційну матерію, щоб остаточно затвердити її на всеукраїнському референдумі народом. Це зробить неможливим будь-якому наступному псевдо-монарху змінювати Конституцію під себе, протягуючи її через парламент або рішення Конституційного Суду. Адже після референдуму змінювати Основний Закон можна буде теж тільки референдумом», – зазначив Мусіяка.

Найбільш прийнятним варіантом повернення Конституції-2004, на його переконання, є підтримка 300 голосами народних депутатів законопроекту №4180. Даний законопроект ще 2004 року отримав позитивне рішення Конституційного Суду, однак був повернутий до парламенту через неконституційне голосування 2010 року.

«Зараз є можливість проголосувати даний проект змін до Конституції і повернутися до парламентсько-президентської республіки. Тоді формувати уряд буде не президент, а Верховна Рада, і система влади буде змінена. Після цього необхідно буде скликати Конституційні збори, ухвалити новий виборчий кодекс та Закон про Референдум. Коли ж народ затвердить новий текст Основного Закону, будуть проведені перевибори президента, Верховної Ради та органів місцевого самоврядування, можна буде ствердно сказати про перезавантаження системи влади в Україні. Якщо ж зупинитися тільки на поверненні Конституції-2004, це означатиме знову створити підвалини для ігнорування Основного Закону», – наголосив Мусіяка.

Читайте також Правознавець: у концепцію нової Конституції влада закладає середньовічні ідеї