Досягнення Молдови під час трирічного прем’єрства Влада Філата представляли як історію успіху Східного партнерства. Історія різко обірвалася після політичної кризи у 2013 році та призначення нового уряду на чолі із дипломатом Юрієм Лянке. Через цю політичну нестабільність, за прогнозами експерта Фонду Фрідріха Еберта Дейвіда Ріннерта, договір про асоціацію Молдови з ЄС скоріш за все не буде підписано на листопадовому саміті Східного партнерства у Вільнюсі.
Експерт також вважає, що Європейський Союз має переглянути свій підхід до реформ у Молдові, оскільки ЄС сфокусувався в основному на законодавчих реформах і не приділяє достатньо уваги структурним викликам у державному управлінні (як, наприклад, високий рівень корупції).
«Покращення інтеграційних процесів республіки сильно залежить від політичного розвитку, який відбудеться в країні у наступні місяці» – вважає Ріннерт. Поки що складно сказати, чи правління коаліції Лянке протримається до парламентських виборів у 2014. За його прогнозом, «якщо це і відбудеться, не виключено, що Комуністична партія прийде до влади після наступних виборів, зважаючи на останні опитування». Тому він радить Європейському Союзу вести діалог із молдавськими комуністами, якщо той прагне попередити «відмову Молдови від інтеграції до ЄС у випадку формування комуністичного уряду».
Ріннерт також вказує на збільшення впливу Росії на Кишинів.
«Напередодні саміту Східного партнерства Росія не лише підвищує свою підтримку Комуністичної партії та вимагає від Молдови приєднання до Митного союзу, але й посилює вплив своїх механізмів м’якої сили» – наголошує він.
Експерт також вважає, що «ЄС мусить переглядати процес інтеграції Молдови відповідно до змін, що відбуваються в уряді. Окрім того, що Брюссель у своїх оцінках повинен зважати на політичну ситуацію у Молдові, він також, у першу чергу, повинен аналізувати, як більш ефективно використовувати інструменти Східного партнерства».
На його думку, попри переоцінку ситуації, ЄС не може залишати Молдову із пустими руками у Вільнюсі. «Брюссель звертав так багато уваги на історію успіху Молдови, що саміт без конкретних результатів може поставити під загрозу довіру Кишинева та інших країн-учасниць до Східного партнерства. Зважаючи на наявну ситуацію, найкращим компромісом було б парафування договорів про асоціацію та глибоку і всеохопну зону вільної торгівлі із можливістю їх ратифікувати навесні 2014. Разом з тим, Брюссель повинен розробляти середньострокову стратегію для періоду після ратифікації» – підсумовує він.