«Сьогодні в США загострилася проблема, яка існувала традиційно протягом майже всього повоєнного часу. Мова йде про дефіцит державного бюджету. Та ситуація, яка склалася в США і в багатьох країнах ЄС, свідчить про те, що всі бюджетні витрати мають певну об’єктивну межу. Тільки переступивши її, виникають проблеми з державними фінансами, відтак і з економікою вцілому. Тому це загальний висновок, який треба взяти на озброєння всім, і Україні в тому числі», – зазначив він.
Окрім цього, експерт зазначає, що дефолт нині найбільш вірогідний у США.
«Мені здається, що на сьогодні в США є велика вірогідність дефолту, хоча ніхто в цій країні не зацікавлений у ньому… Зрозуміло, що в США наближаються президентські вибори і ця дефолтна ситуація одразу потрапляє в політичний контекст боротьби поточного президента і його можливого наступника на виборах», – додав Бураковський.
За його словами, перебіг економічних подій в Америці вплине на Україну.
«Звісно, якщо в США будуть серйозні економічні проблеми, що сильно вплинуть на світову економіку, то Україна отримає певний негативний вплив. Адже фінансова криза (2008 року – Ред.) реально вплинула на українську економіку. Відповідно такий же передавальний механізм може бути і в цьому випадку», – зазначив Бураковський.
«Стосовно курсу долара, то на нього впливає не тільки ситуація в Америці, а і його використання в світовому обігу. На сьогодні долар залишається домінуючою валютою і, здебільшого, «тримачами» доларових зобов’язань, в тому числі казначейських паперів, є дуже багато країн не тільки ЄС, але й, наприклад, Китай», – зазначив він.
Однак, на думку Бураковського, якщо в економіці США повториться ситуація 2008 року, то це буде ще не найгірший варіант. «Якщо в США буде повторюватися ситуація 2008 року, враховуючи масштаби нинішньої проблеми, то це, з моєї точки зору, не найгірший варіант. Однак, я не передбачаю повний колапс, про що зараз неодноразово заявляють», – додав він.
Нагадаємо, президент США Барак Обама вимагав від лідерів Конгресу США досягти згоди щодо збільшення гранично допустимого розміру держборгу до ранку суботи, 16 липня. Зокрема, представники Республіканської і Демократичної партій в Конгресі не можуть прийти до компромісу за проектом бюджету на 2012 фінансовий рік вже п'ять місяців. Демократи, які підтримують Обаму, намагаються домогтися підвищення ліміту держборгу і скасування податкових пільг для заможних американців, сподіваючись таким чином впоратися зі зростаючим дефіцитом бюджету. Республіканці наполягають на інших заходах – в першу чергу, на істотне скорочення державних витрат.
Проект бюджету має бути узгоджений і направлений на підпис Обамі до 2 серпня. В іншому випадку міністерство фінансів змушене буде оголосити технічний дефолт. Втім, ніяке рішення поки не було прийнято.