Як зазначає експерт, наразі рішення арбітражу не опубліковане, однак наразі йдеться лише про штрафні санкції.
"Італійська сторона в особі компанії Italia Ukraina Gas (IUGAS) висувала претензії, які сягали $400 млн загалом. Арбітражна інстанція за результатами розгляду зменшила суму штрафних санкцій до $12,7 млн. А решту газу – 1,3 млрд м³ "Нафтогаз" має поставити за ціною, яка буде узгоджена, а не за ціною $110 за тис м³ станом на 2003 рік. Тому неадекватне розуміння суті арбітражних рішень послужило основою для намалювання цієї суми у $3,9 млрд, яка не має відношення до реалій", – повідомив він.
Експерт звертає увагу, що не варто забувати про відповідальність тих посадових осіб, які підписували контракт – заступник голови правління НАК "Нафтогаз" Ігор Воронін та на той момент голова "Нафтогазу" Юрій Бойко.
"Впродовж тривалого розгляду в Арбітражі цієї справи – з 2008 року – вони не прибули до суду і не дали свої свідчення, що власне кажучи і дозволяло арбітражній інстанції кваліфікувати цей контракт як підписаний за дивних чи незрозумілих обставин. І напевно той факт, що українська сторона вела себе в такий спосіб, те й отримала в результаті", – зазначив Гончар.
Як зауважує експерт, зрозуміло, "ця італійська оборудка цікавила наших діячів від "Нафтогазу" певний період часу".
"А коли з’явилась масштабна схема "РосУкрЕнерго" (у 2004 році), ця оборудка з італійцями виглядала настільки дріб’язковою, що була просто нецікавою, на неї махнули рукою, знайшовши формальний привід, що мовляв італійський партнер не може забезпечити виконання цього контракту, бо не має відповідної угоди зі словацьким газотранспортним оператором, а тому мовляв цей контракт не чинний для "Нафтогазу", – зауважив Гончар.
Нагадаємо, раніше газета "Коммерсанть-Украина" повідомляла, що Стокгольмський арбітраж зобов'язав Нафтогаз виконати контракт з італійським трейдером Italia Ukraina Gas і поставити йому 13,1 млрд кубометрів газу за цінами 2003 року – $110 за тисячу кубометрів при нинішньої його вартості в $416. Виконання рішення суду, як зазначило видання, загрожує монополії втратами на суму $3,9 млрд. Суд також зобов'язав НАК заплатити газотрейдеру штраф у розмірі $ 12,7 млн за затримку постачання.