Експерт: співпраця з Газпромом може на 10 років загальмувати розробку шельфу Чорного моря

25 Січня 2012, 15:33

За його словами, ідея спільного видобутку в Азово-Керченській акваторії виникла саме у контексті тих складнощів, які має Україна в переговорному процесі з Росією щодо визначення кордонів і економічних зон.

На думку Нарбута, співпрацювати з Газпромом вкрай невигідно через те, що Росія має цілком чітко артикульовані і демонстровані на практиці енергетичні стратегічні інтереси. І до них ніяк не входить створення альтернативи поставкам російського природного газу на український газовий ринок.

Нарбут підкреслив, що Газпром  завжди зможе знайти спосіб відтерміновувати реалізацію проекту з розробки шельфу у Чорному морі, оскільки має досвід підписання з українською стороною вигідних для себе угод, які містять мінімальні зобов’язання для російської компанії і максимальну відповідальність для української.

«Яскравим прикладом того, як процес розробки і видобутку може бути зупинений свідчить діяльність спільного підприємства, яке має гучну назву «Міжнародний консорціум з модернізації і управління українською ГТС». Ця компанія була створена у 2003 році, вона «жива». По 50 % акцій у ній мають ТОВ «Газпром» і НАК «Нафтогаз-України». Був момент, коли від росіян були потрібні гарантії задля збільшення транзиту природного газу по новоствореній гілці Богородчани-Ужгород, але ТОВ «Газпром» відмовив у цьому. Відповідно, зупинив реалізацію проекту», – розповів експерт.

На думку Нарбута, співпраця з Газпромом призведе до того, що саме російський монополіст визначатиме темпи реалізації проекту. «Ніякі старання і устремління української сторони не дозволять почати видобування у цьому десятилітті», – сказав він.

Нагадаємо, на зустрічі представників компаній в Москві 18 січня ТОВ "Газпром" і НАК "Нафтогаз-України" домовилися про активізацію співробітництва з освоєння структури Паласу на шельфі Чорного моря.

Спільно розробляти її міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко запропонував Газпрому ще в серпні 2010 року. Угоду про співпрацю між НАК і російською монополією було підписано в грудні того ж року. Тоді ж сторони повинні були створити СП, але досі цього не зробили.