«Ні для кого не секрет, що Москва використовує ціну на газ як політичний інструмент для впливу на сусідів. Зважаючи на те, що лідери сусідніх країн не хочуть покінчити з своєю пристрастю до дешевого газу, Росія не має жодних підстав припинити цю практику.
Будь-які поправки до існуючої газової угоди навряд чи буде внесено до президентських виборів в Росії 4 березня або через кілька тижнів післяних, оскільки Росія просто не має ніяких підстав йти на поступки Україні», – зазначила Шумило-Тапіола.
Більш того, на її думку, у газовій суперечці Росія скоріше за все вдасться до більш жорстких заходів.
«Росія хотіла взяти під контроль українську ГТС без звинувачення у залякування. Втім, для цього він все ще може посилити торгівельну війну з Києвом. Експорт українського сиру до Росії вже було заборонено. Новою ціллю тепер можуть стати кондитерські вироби, молочні продукти та м'ясо. І хоча дуже малоймовірно, що Росія відріже Україні газ зараз, така щедрість може припинитися після президентських виборів в Росії», – пише експерт.
За словами експерта одним зі способів боротьби України з Газпромом є подати позов на компанію до міжнародного комерційного трибуналу.
«І вона може навіть виграти. Французькі, польські, і німецькі компанії вже створили прецедент по зміні російських угод щодо постачання газу в цьому суді. Проте, випадок України є також політичним і не може розглядатися як інші комерційні суперечки. На цьому тлі та у зв’язку з політичними переслідуваннями опозиції досить малоймовірно, що справа України проти Росії буде розглядатися як чисто комерційна», – вважає Шумило-Тапіола.
За її словами, допоки переговори про газ тривають Янукович буде утримувати баланс, наполягаючи на перегляді газових угод 2009 року та уникаючи кроків, які можуть підштовхнути Росію до ескалації.