Експерт: роботу місії Кокса-Кваснєвського навряд чи продовжать надовго

16 Квітня 2013, 17:49

У коментарі Тиждень.ua експерт зазначив, що говорити про відсутність результативності місії спостерігачів Європейського парламенту екс-президента Польщі Александра Квасневського та екс-президента Європарламенту Пета Кокса не варто.

«Оскільки цілі місії в тому вигляді, в якому їх планував Європарламент, досягнуті лише частково, то не можна говорити про визначальний успіх так само, як не можна говорити і про провал місії. Тому що певні результати все ж таки є», – вважає Сушко.

Саме звільнення екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, вважає експерт, можна розглядати як один з чинників, який може вказувати на часткову ефективність місії.

«Питання Луценка знаходилося у фокусі цієї місії із самого початку, і представники Європарламенту вели інтенсивний діалог під час кожного свого візиту до України з найвищим керівництвом щодо можливостей умов звільнення Юрія Луценка. Навіть дата звільнення Луценка була обрана таким чином, щоби представникам Європарламенту було про що звітувати 18 квітня», – зауважує Сушко, додаючи, що «немає чим дорікнути цим політикам», оскільки вони використали всі можливості, які в них були.

Водночас щодо можливості прогресу у діалозі представників місії і української влади у питанні вирішення справи Юлії Тимошенко Сушко відповів:

«На сьогоднішній день я не бачу наявності політичної волі в Україні щодо звільнення Юлії Тимошенко. Тому в даному випадку ефективність місії могла б вимірюватися хіба що покращенням умов її утримання. І вони також цими питаннями займалися. Тобто питання не стосується їхньої (представників місії – Ред.) політичної спроможності, скільки відсутності будь-якого бажання офіційного Києва йти на зустріч в питанні Тимошенко».

Сушко також не бачить готовності у ЄС розглядати продовження місії Європарламенту на тривалий період.

«На мою думку, переведення її (місії – Ред.) у так званий режим «вічного двигуна» в даному випадку може девальвувати її цілі», – заявив експерт, додавши, що "це не означає, що не буде інших рішень, які могли б допомогти Євросоюзу здійснювати тиск на українську владу в питаннях вибіркового правосуддя".

Нагадаємо, президент Європейського парламенту Мартін Шульц подякував наглядовій місії екс-президентів Пета Кокса та Олександра Кваснєвського за зусилля зі звільнення екс-міністра МВС України Юрія Луценка. 

Водночас захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко вважає, що місія Кокса-Квасневського в Україні досягнула певних успіхів (зокрема у справі екс-глави МВС Юрія Луценка), однак не у ключовому питанні – переслідування Юлії Тимошенко.

До звільнення Юрія Луценка, європарламентарі Ребекка Гармс та Ельжбета Катажина Лукачієвська констатували відсутність прогресу у судових справах ув'язнених українських політиків, які відстежує місія Європарламенту Кокса-Кваснєвського.

Як відомо, 18 квітня Кокс і Кваснєвський звітуватимуть щодо ситуації в Україні у Європарламенті.