Експерт: репресивну психіатрію досі практикують у В’єтнамі, Китаї та Росії

10 Березня 2013, 20:11

За словами ван Ворена, сучасна Росія – це кагебістська країна.

«Різниця лише в тому, що раніше КГБ було збройною силою Компартії, а нині ФСБ – провладна партія, яка керує державою. І Владімір Путін – один із них. Вони добре розуміють, що світ змінився, що є нові технічні можливості, але вони знайшли свій питомо російський варіант. У РФ досі трапляються випадки зловживання психіатрією, хоча це й не державна політика», – зазначив експерт.

Він заявив, що нині випадки радянської психіатрії в чистому вигляді спостерігаються у В’єтнамі. «Тамтешні керівники галузі прекрасно розмовляють російською, навчались у Москві у школі академіка Снєжнєвского…», – відзначив правозахисник.

Окремою уваги, за його словами, заслуговує Китай. «Його суспільство поділене на безліч прошарків. Той із них, що перебуває найближче до Міністерства безпеки та поліції, психіатрією зловживає і зараз, майже так само, як це робили в СРСР, коли не гірше. Такого діагнозу, як «сповільнена шизофренія», у них немає, зате є «параноя» різноманітних форм. Однак ті з китайських психіатрів, які працюють у системі Міністерства охорони здоров’я, є цілком прозахідними й не хочуть мати справи з тим, що прагнуть нав’язати силовики», – розповів ван Ворен.

На запитання, якою є реакція Заходу на застосування практик репресивної психіатрії в сучасних Росії та КНР, експерт відповів, що «ніхто не хоче інвестувати свої гроші, аби вирішити питання репресивної психіатрії в Піднебесній, бо йдеться про великого економічного партнера».

«Росія – та сама ситуація. Тамтешня опозиція нині не може чекати на таку підтримку Заходу, як це було за радянських часів. Нині панують чіткий розрахунок і прагматизм. Підтримка радянських дисидентів – це була частина політики, спрямованої проти СРСР», – відзначив ван Ворен.

«1988 року Едуард Шеварнадзе, відставний генерал МВС, вирішив, що треба покінчити зі зловживаннями психіатрією в Радянському Союзі. Тоді американці йому прямо сказали, що знають таке: його держава хоче провести престижну конференцію з прав людини в Москві, одначе, допоки тривають психіатричні репресії, цього не буде. І тоді на засіданні політбюро він наполіг на тому, що потрібно припинити політичні переслідування дисидентів», – розповів експерт.

Інтерв’ю з нідерландським радянологом і правозахисником Робертом ван Вореном читайте у № 10 «Українського тижня».