Експерт: Референдум у Шотландії відтермінував проблему сепаратизму

19 Вересня 2014, 17:07

"Не все так кепсько для шотландських сепаратистів, як здається. Референдум вони не виграли, але питання поставили дуже глибоко і суспільний поділ в Шотландії на прихильників незалежності і єдності в рамках Великобританії поглиблюватиметься", – зазначив Горбач.

"Як мені відомо, серед молоді прихильників незалежності більше. Коли вони виростуть, то знову зможуть поставити це питання на обговорення. Тема сепаратизму в Шотландії референдумом не закрита, вона відтермінована. Великобританія як імперія продовжує процес розкладу, а не інтеграції", – зауважив експерт.

Горбач додає, що для Каталонії, яка також планує провести референдум щодо незалежності, Шотландія показала хороший приклад.

"Для каталонців це хороший приклад, які вимагають референдум, але іспанське законодавство і конституція їм це забороняє. Переконаний, у Каталонії такий референдум виграли б прихильники незалежності, якби він був організований. Каталонські націоналісти наголошують: не може бути так, аби в Європі неможливо було б голосувати. Вони говорять «Ми хочемо вирішити це питання голосуванням, дозвольте нам проголосувати, по-європейськи і демократично», – зазначив експерт. 

Водночас, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран переконаний, що для ЄС небезпеки сепаратизму немає.

"Якщо подивитися уважно на ЄС, то можна побачити, що Європа сповідує ідеологію «території регіонів», де багато регіонів мають доволі широкі повноваження і без референдумів. І тому сепаратистських настроїв там майже немає, немає від чого відділятися. ЄС у будь-якому випадку – це один економічний і політичний простір", – переконаний він.

"Можливо виникнуть якісь регіональні партії, політичні рухи. Але це не суперечить європейській ідеологемі, яка сповідує широкі регіональні повноваження", – наголосив він.

"Водночас це не можна порівнювати з тим, що ми маємо в "ЛНР" і "ДНР". Там немає прагнення до самоврядування. Там є прагнення до походу в іншу, російську цивілізацію, де є авторитарне керівництво і немає регіонального самоуправління", – наголосив Таран.

Нагадаємо, раніше місцева влада на чолі з Шотландською національною партією SNP представила план переходу до незалежності в разі позитивного результату референдуму. За умови відокремлення від Сполученого Королівства дату Дня незалежності мали призначити на березень 2016 року. Перші парламентські вибори мали б відбутися у травні того ж року.

18 вересня у Шотландії відбувся референдум щодо незалежності регіону від Великобританії.

За даними ЗМІ більше 60% жителів Шотландії під час голосування не підтримали ідею незалежності.