Експерт: проведення референдуму в Україні може пришвидшити втрату влади Януковичем і ПР

13 Травня 2013, 11:03

 «Будь-який референдум, заварений регіоналами для того, щоб подовжити своє правління, може стати палицею з двома кінцями. Правда в тому, що люди дійсно можуть виявитися настільки покірними, як розраховують регіонали. Але можуть і не виявитись.

Зрештою, усі знатимуть, що референдум стане трюком Януковича і його друзів, щоб закріпитися при владі на невизначений строк. І як будь-хто знає, Янукович надзвичайно непопулярний, а база регіоналів у Донбасі поступово слабшає. Більш того, економіка перебуває в безладі, і залишатиметься в ньому в найближчі місяці. Тому зараз взагалі неочевидно, що люди нададуть перевагу «самовільному закабаленню». Так само поки що неочевидно, що демократам і обуреному народу не вдасться досягнути успіху у мажоритарних округах. Регіонали вважають, що всі люди продажні. Вони неправі, і, як і продажні шахраї в інших країнах світу, вони можуть легко виявити, що чесність навіть в Україні може бути досить популярною політикою», – підкреслює Мотиль.

«Як сильно вони б не намагались сфальсифікувати президентські вибори, їм не варто розраховувати на те, що Янукович переможе в першому турі. Перед лицем армегеддону демократи можуть погодити єдину кандидатуру та Янукович можливо навіть програє, якщо матиме кількох суперників», – додає експерт.

Читайте також: Узурпація ім'ям народу: режим Януковича хоче позбавити громадян можливості впливати на владу

«Але уявіть собі, що українці зроблять вибір на користь «самопоневолення» за переваги невеликої більшості. Результатом стане ляпас іншій половині населення України, зростання радикалізації та поляризації і, можливо, насильство. Регіонали можуть сфальсифікувати результати, але обурення може бути навіть ще більшим. Єдиний варіант, за якого референдум матиме бажаний результат – якщо «за» проголосує чітка більшість, приміром, 60% проти 40%. Але якби популярність і довіра до Януковича були високими, то жодної потреби в референдумі взагалі б не існувало», – переконаний експерт.

За словами Мотиля, пункт 6 статті 5 Закону "Про всеукраїнський референдум" (про скликання референдуму народом – Ред.) робить можливим його використання і на користь демократичної опозиції.

«Демократи могли б легко зібрати 3 млн. підписів у двох третинах областей України і з трохи більшими зусиллями 100 тис підписів в усіх областях. Втім невідомо чи скористаються вони такою можливістю чи ні. Але така зброя існує, і якщо об’єднана опозиція її розумно використає, то зможе реально прискорити зникнення регіоналів з української політики.

Отже, чи вдадуться регіонали до проведення референдуму? Ймовірно, що так. Але зважаючи на те, що вони занадто короткозорі, щоб зрозуміти, що відкриття скриньки Пандори може вивільнити сили, які призведуть до їх падіння, це може бути хорошою новиною», – вважає аналітик .