«Для України важливо мати посередником (у переговорах. – Ред.) не одну Росію. Не залишатися з нею один на один, бо в такому випадку Україна в будь-якому разі програє», – зазначив він.
Щодо залучення до вирішення політичної кризи європейського посередника Горбач зауважує, що ЄС може стати «пряником» у переддефолтному стані України.
«Все залежить, яке саме посередництво, і які саме справжні позиції сторін конфлікту. В даному випадку ЄС може діяти як пряник. Оскільки Україна перебуває в переддефолтному стані, вона потребує грошей. Їх може дати в тому числі і ЄС. В такому поєднанні – посередник між сторонами і потенційний кредитор – позиція посередника буде дуже сильною. Це матиме однозначний позитив на вирішення українського конфлікту, але тільки за однієї умови – готовності нинішньої влади піти цим шляхом і обрати кредитором саме Євросоюз і західні фінансові структури, а не скажімо Росію чи Китай. В другому випадку буде гірше, в тому числі й для посередника», – переконаний експерт.
Горбач вважає, що ідеальним посередником може бути представник ООН.
«Представник ООН був би ідеальним посередником в цій ситуації, враховуючи, що в українському конфлікті зав’язані інтереси великих політичних гравців в тому числі РФ, а Росія, як відомо, є членом Ради безпеки ООН і має право вето на будь-які рішення, тому це могло би влаштувати і РФ. Однак, в цій ситуації проблема полягає в тому, що це ще більше бюрократизована організація, де рішення приймаються ще повільніше і ще складніше, ніж у ЄС. І в плані ефективності цього механізму є великі сумніви, це знову таки буде затягування розв’язання конфлікту на довгий час», – заявив Горбач.
Водночас, на його думку, в будь-якому випадку ООН доведе до кінця розслідування порушень прав людини, тортур і катувань в Україні.
«Думаю, оскільки вони вже взялися за це, то доведуть до кінця», – додає експерт.
Поки ситуація в Україні не дійшла до гарячої фази, зазначає Горбач, є шанс вирішити її шляхом демократичних виборів.
«Оскільки чергові президентські вибори навіть за наявної Конституції будуть достатньо скоро – через рік. Тому конфлікт має залагодитися не пізніше, ніж дата президентських виборах. Якщо вони будуть достроковими, то це буде швидше, якщо черговими – то приблизно у лютому-березні наступного року», – підсумував він.
Нагадаємо, комісар Ради Європи з прав людини Нільса Муйжнієкс заявив, що ООН хоче зайняти більш активну позицію щодо подій в Україні.
Як відомо, загострення політичного конфлікту відбулося в Україні після ухвалення скандальних законопроектів 16 січня.
А вже 19 січня почалося силове протистояння між "Беркутом" та мітингувальниками на вулиці Грушевського біля стадіону «Динамо». З 23 січня активні дії з обох сторін припинилися.
Лідери опозиції провели кілька зустрічей з президентом Віктором Януковичем. Результатом цих переговорів стало ухвалення так званого закону про амністію та початок процесу підготовки внесення змін до Конституції.