«Партія регіонів має чистих 185 голосів плюс голоси можливо «Народної партії» і партії «Союз» і «Єдиного центру». Це – 191 голос. Щоб мати стійку більшість треба набрати ще близько 30 голосів. А самовисуванців – 43. За результатами нашого аналізу, половина з них – це ті люди, що висувалися або підтримувалися владою. З ними проблем не буде. Але цього також недостатньо. Для стійкої більшості найкраще мати 240 голосів. А без комуністів не виходить. Натомість мінімально необхідну більшість 226 голосів вони ще могли би натягнути, хоча знову ж таки не на весь період діяльності», – заявив він.
За словами Якименка, під час переговорів комуністи, можливо, ставитимуть умову «неформалізації відносин».
«Тобто вони не будуть входити у формальну коаліцію і підписуватись під коаліційними документами, що передбачають ті програмні засади, за які мають голосувати, і відповідно спільну відповідальність за результати діяльності і більшості, і уряду. Перед кризою і одразу після виборів, коли ще не забуті обіцянки «повернути країну народу», я не думаю, що вони (комуністи – Ред.) на це підуть. Попри це вони претендуватимуть на певні посади у виконавчій владі. Це не обов’язково мають бути міністри, але достатньо впливові позиції, які дозволять забезпечувати інтереси партії. Це будуть пакетні домовленості: і парламентський комітет, посада першого віце-спікера для Мартинюка, посади у місцевій владі, плюс неполітично мотивоване голосування. Думаю, що періодична корупція звідти нікуди не дінеться», – зазначив експерт.
У свою чергу, політолог Вадим Карасьов вважає, що проблем у формування більшості в новому парламенті у ПР не буде.
«Я не думаю, що будуть проблеми у Партії регіонів з формуванням нової більшості. Це проблема одноразової комбінації. Оскільки вона (більшість – Ред.) потрібна, щоб сформувати керівні органи Верховної Ради, розподілити комітети. А вже за допомогою ситуативної більшості приймати ті чи інші закони, до чого можна долучати й комуністів. Якщо не вистачатиме голосів, то визначатимуться: або будь-якою ціною залучати (депутатів – Ред.) за рахунок стимулювання, або відкладати цей закон», – зазначив Карасьов.
Експерт прогнозує, що Партія регіонів гратиме на протиріччях між комуністами і мажоритарниками.
«Або ж робити вигляд, що вона заграє з мажоритарниками. Тоді комуністи будуть більш поступливими. І навпаки. Тобто гра буде йти в трикутнику – лояльні мажоритарними, комуністи і Партія регіонів. Поле для маневру ПР є, тим більше, що вона вміє переписувати правила, тобто регламент. Я думаю, що мажоритарники можуть обійтися (ПР – Ред.) дешевше, тому що їх можна залучати і за допомогою політичних призів, тобто грати на підвищенні їх політичного статусу. І це вдається вже. З комуністами проблема дещо інша, тому що в них є партійний статус, але тим не менше, згідно зі змінами в регламенті, комуністи вже не можуть мати повноцінну фракцію, тому що не мають мажоритарників», – пояснив він.
«Якщо хтось буде непоступливий, віддадуть тому, хто буде більш поступливий. А оскільки ніхто не знатиме, хто в цій грі більш поступливий, то ПР може грати на пониження апетитів як тих, так і інших», – додав Карасьов.
Нагадаємо, ZN.UA з посиланням на джерело в Партії регіонів повідомило, що ПР, заручившись підтримкою мажоритарників-самовисуванців, може розраховувати на 223 голоси у Верховній Раді нового скликання, тоді як для формування більшості необхідно 226 депутатів.
Раніше Тиждень.ua стало відомо, що не менше 20 кандидатів, що перемогли на мажоритарних округах як самовисуванці або представники непровладних сил, готові вступити в наступному парламенті до фракції Партії регіонів.
Читайте також: ПР+КПУ=більшість. На часі полювання на «тушок»?