Експерт: позиція як України, так і ЄС не сприяє швидкому підписанню угоди про асоціацію

Акценти
22 Листопада 2012, 18:43

«Для цього (підписання угоди у 2013 році – Ред.) потрібні певні позиції хоча би ключових сторін, які впливають на прийняття рішень. В нас дуже погана ситуація в цьому плані, тому що з одного боку є влада, яка формально виступає за підписання, а на практиці імітує курс на європейську інтеграцію і часто своїми діями засвідчує, що вона не дуже дбає про цей курс. З іншого боку, є опозиція, яка декларує себе проєвропейською, але в той же час агітує за те, щоб угода не була укладена до зміни влади. З третього боку – Європейський Союз, який також начебто виступає за укладання угоди, але дуже часто висуває умови, які завідомо зараз не можуть бути виконані», – пояснив Сушко.

«Ці ключові сторони, від яких залежить прийняття рішень, не демонструють достатньої волі для укладання цього документу, тому є великий ризик, що це може розтягнутися до тих часів, коли Україну просто втягнуть в інший інтеграційний простір і можна буде теотеризувати що завгодно, але буде пізно», – зазначив експерт.

Сушко зауважує, що наразі чіткої позиції в країнах ЄС стосовно угоди про асоціацію з Україною немає.

«Декілька країн (ЄС – Ред.) виступають за підписання угоди вже зараз, деякі виступають за те, щоб обумовити це певними умовами, треті – взагалі скептично до цього ставляться. Тому там дійсно не має єдиної думки. Німеччина є традиційним лідером скептиків, однак останні місяці позиція Німеччини еволюціонує в бік більш м’якої. Німеччина сприймає угоду про асоціацію як певний подарунок Україні і її владі. І це позиція будь-яких скептиків», – заявив він.

«Насправді набагато легше назвати тих, хто за (найшвидше підписання угоди про асоціацію з Україною – Ред.) – Польща, Литва, Словаччина, можливо Латвія. А більшість країн поділяє позицію Німеччини», – додав Сушко.

За словами експерта, позиція опозиції може вплинути на представників ЄС.

«Це дійсно може відобразитися, тому що минулого року, коли йшлося про парафування угоди, дуже важливу роль відіграло те, що особисто Юлія Тимошенко закликала до парафування, незважаючи на її особисту долю. Але зараз бачимо, що ця позиція змінюється. Це (заклики опозиції щодо непідписання угоди – Ред.) – один з багатьох факторів, але він може виявитися в цій ситуації дуже вирішальним», – вважає експерт.

Читайте також: У ЄС після виборів в Раду немає єдиної позиції стосовно угоди про асоціацію з Україною

Нагадаємо, глава представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінські заявив, що в ЄС хочуть підписати угоду про асоціацію з Україною в 2013 році.

94