Він відзначив, що зараз в українських підземних газосховищах менш ніж 8 млрд м3 блакитного палива, «тож матимемо проблему на наступний опалювальний сезон».
«Нам потрібно закуповувати більше газу, щоб уникнути негараздів, але Україна не може собі цього дозволити з урахуванням фінансового становища й уряду, й Нафтогазу», – пояснив Гончар.
На його думку, Європа повинна допомогти Києву з фінансуванням закупівлі палива передусім з огляду на безпеку постачань західним споживачам.
«Понад те, хай там що каже Росія, але вона також підключиться до вирішення цього питання. Лише РФ відповідальна за постачання газу європейцям, бо у двосторонніх контрактах між нею та членами ЄС немає України як суб’єкта. Тобто це все на відповідальності Газпрому. Наприклад, торік він регулярно тиснув на Нафтогаз, заявляючи, що в ПСГ України замало газу, аби забезпечити постачання на Захід. Але, зрештою, росіяни змушені були піти на поступки. Хай не у вигляді оренди українських газосховищ для зберігання палива Газпрому, як пропонував Київ, а окремого контракту за пільговою ціною для Фірташа. Але таки поступилися, щоб не ризикувати», – зазначив експерт.
«Усі ризики, яких Газпром набрався останніми роками, а також кримська кампанія Москви вимушують європейців стратегічно принаймні не нарощувати імпорту блакитного палива зі Східного газового коридору, з Росії. Адже це містить різні ризики, зокрема й ті, які спостерігаємо сьогодні. Кремль зробив собі ведмежу послугу. Ми не знаємо, що він виграє, хоча РФ вважає, мовляв, заявила про себе геополітично й отримає відповідні дивіденди, переформатувавши Європу. Але вона точно програватиме на ринку газу (і не тільки!) від такої поведінки», – вважає Гончар.
Інтерв’ю з Михайлом Гончарем читайте у № 13 «Українського тижня».