«Схеми, насправді старі, тягнуться ще з тих часів (президентства Кучми – ред.). На жаль, для мене, для людини, яка працювала за часів Кучми разом з Георгієм Гонгадзе – це таке суцільне дежавю. Ми це все дуже добре бачили. І оті «бомби», які були сьогодні біля Генпрокуратури, і заборони суду незрозумілі. Все це вже було. Ніхто нічого нового тут абсолютно не креативить», – сказала вона.
За словами Сюмар, в разі, якщо владі вдасться притягнути до відповідальності журналістів та ЗМІ, проти яких було порушено кримінальні справи, в Україні закриватимуть незалежні і опозиційні ЗМІ, які дозволяють собі критичні висловлення у бік влади, або їх окремих представників, які є достатньо впливовими.
«Якщо справа дійде до суду і закінчиться притягненням до кримінальної відповідальності фотографа (фотокореспондента видання LB.ua Максима Левіна, який є фігурантом у справі "Ландік протии журналістів" – Ред.), який просто робив свою роботу, то це означатиме, що за цією ж схемою закриватимуть інші ЗМІ. Закриватимуть ті, які найбільше дратують. А дратують сьогодні – один єдиний опозиційний телеканал і інтернет, який лишається більш-менш вільним. А також кілька глянцевих журналів, які дозволяють собі незалежну позицію», – заявила експерт.
Вона погодилася з тим, що журналісти, на яких тиснуть, можуть виїхати за кордон. Є можливість навіть перенести сервери сайтів незалежних ЗМІ за кордон, однак, на думку Сюмар, це не вирішить проблеми тиску.
«Інтернет-видання, яке не буде працювати в Україні, буде значно менш небезпечним для влади. Тому що журналісти отримують інформацію в Україні, у них джерела саме в Україні, сфотографувати документи можна саме в Україні. А це єдине, чого боїться влада: конкретних доказів. Тому що слів в Україні вже давним-давно ніхто не боїться», – сказала Сюмар.
«Закрити можна технологічно все, що завгодно, але таким чином Янукович заганяє себе під визначення диктатора», – додала вона.
За словами експерта, в подальшому спостерігатимемо більше прагнення закривати конкретні ЗМІ, аніж порушення справ проти журналістів. «Прагнуть закрити сайт (LB.ua – ред.). Поки бачимо це. Так комфортніше (закрити ЗМІ як юридичну особу – ред). Бо на місце журналіста може прийти інший журналіст», – сказала вона.
Нагадаємо, 18 липня прокуратура Києва повідомила про порушення справи проти інтернет-видання LB.ua – за заявою депутата-регіонала Володимира Ландіка, який закидає виданню порушення таємниці листування державного діяча.
Перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський у своїй заяві закликав Генпрокуратуру перевірити законність порушення справи проти LB.ua. Відповідне звернення до ГПУ зробив і глава Адміністрації президента Сергій Льовочкін.
19 липня кілька десятків журналістів пікетували Генпрокуратуру, протестуючи проти порушення кримінальних справ проти гендиректора телеканалу ТВі Миколи Княжицького і видання LB.ua.
Незалежна медіа-профспілка України і Національна спілка журналістів вимагають від президента Віктора Януковича вжити всіх заходів, щоб тиск на незалежні ЗМІ в Україні припинився. Про це йдеться у спільній заяві цих медійних організацій.