«Фінансові негаразди в країні, звісно, це напруга для будь-яких імпортерів. Зрозуміло, що може бути порушена ціла низка контрактів. Хоч на міжнародних ринках розрахунки проводяться у «твердій» валюті (долар, євро – Ред.), білоруські, як і будь-які інші виробники, виходять з вартості тих чи інших товарів та послуг на своїх внутрішніх ринках відповідно у білоруських рублях», – зазначив Юрчишин.
На думку експерта, на міжнародну торгівлю також вплине і те, що Білорусь не має надійних валютних резервів, а тому доступ до валюти як для бізнесу, так і для населення помітно обмежений.
«Втім, найближчим часом контракти будуть виконуватися, впродовж місяця-півтора суттєвих змін не буде відчутно для міжнародного бізнесу. Однак далі може відбутися помітне зменшення взаємної торгівлі, адже потрібен час для переходу на новий рівень цін з урахуванням девальвації. Звісно, це може призвести до переукладання і навіть розривання контрактів», – додав експерт.
За даними Державного комітету статистики України, обсяг експорту-імпорту між Україною та Білоруссю 2010 року становив $63 млн 268 тис.
Нагадаємо, Нацбанк Білорусі відпустив валютний курс на готівковому ринку у вільне плавання, дозволивши девальвацію в обмінних пунктах слідом за міжбанківським ринком.
При офіційному біржовому курсі 3.061 руб за $1, рубль на міжбанку торгується на рівні 5.000 за $1. У середу після оголошення Нацбанку курс в деяких обмінниках впав до 4.000 рублів за $1.
Тим часом на початку травня білоруська влада почала вживати активні заходи щодо недопущення поширення інформації про економічну кризу в країні.
Раніше голова Белстату, голова Ради з розвитку підприємництва в Білорусі Володимир Зіновський повідомив, що через проблеми на фінансово-валютному ринку близько 600 тисяч працівників реального сектору економіки призупинили свою діяльність.