«Виходячи з наявних зараз умов, швидше за все, угоду підписано не буде, оскільки довіра європейських партнерів протягом останніх двох тижнів в принципі втрачена і рішення прийматиме не Кокс-Кваснєвський і навіть не Європарламент, а національні уряди. І це відбуватиметься прямо на саміті у Вільнюсі», – заявив він.
«Не знаю, що може зробити українська влада, щоби відновити довіру і якимось чином досягти позитивного для себе рішення. Хіба що на саміті у Вільнюсі президент Янукович демонстративно підпише указ про помилування (Юлії Тимошенко. – Ред.) чи щось такого роду. Але це фантастичні сценарії і для нього, і для нас, і для ЄС», – додав Горбач.
Водночас експерт прогнозує, що на саміті прозвучить основний месидж, що «Україна досягла певного прогресу, але остаточно не продемонструвала готовності виконувати всі критерії ЄС».
«На саміті парафують аналогічні угоди з Молдовою і Грузією і може бути сказано, коли їх можуть підписати, зважаючи на технічну підготовку цих угод. Якщо Україна досягне відповідних кондицій, то може підписати ці угоди разом з Грузією і Молдовою. Тобто таким чином можуть, так би мовити, прокинувши місточок у майбутнє, не називаючи конкретної дати. Можливо, у травні наступного року, коли буде зміна влади в ЄС або ж аж після президентських виборів в Україні (і то не одразу, а ще подивляться, як діятиме новообрана влада) тобто не раніше 2016 року. Хоча й тут є умова – якщо на той момент взагалі не втратять актуальності угода про асоціацію та зміни в ЄС, Росії, Україні», – заявив Горбач.
Європейці, на думку експерта, все ж не очікували такого розвитку подій.
«Вони не очікували, але побоювались. І зрештою, якщо б не російське втручання, то ця історія завершилася би полюбовно… Суттєвий фактор, який впливає на поведінку українського президента – це Російська федерація та її негативна позиція з протидією підписанню цієї угоди. Події останніх двох тижнів нам говорять про те, що президент Янукович не може її ігнорувати», – зауважив Горбач.
Нагадаємо, Європарламент продовжив місію Кокса-Кваснєвського в Україні. Очікується, що 19 листопада український парламент ухвалить необхідні для підписання угоди про асоціацію з ЄС законопроекти.
Саміт у Вільнюсі відбудеться 28-29 листопада.