Експерт: “паспортизація” валютних операцій вигідна тим, хто контролює “общак”

22 Вересня 2011, 16:22

«За російських умов – це дурниця, а за наших умов такі тоталітарні речі не можуть працювати, тому що немає тоталітарної держави і немає тоталітарної свідомості… У нас є велика традиція чорного ринку», – пояснив Дубровський.

На його думку, єдиною мотивацією для введення таких правил є тільки якісь інтереси у покращенні життя представникам «чорного ринку», які не сплачують податки, а сплачують на «общак».

«Ті люди, які контролюють «общак», вони, напевне, мають інтерес у відродженні «чорного ринку». З економічної точки зору в мене немає інших гіпотез», – заявив експерт.

На думку Дубровського, нововведення НБУ не призведе до контролю за незаконним обігом валюти і ухиленням від податків.

«У «конвертаційних центрах» обмін гривні на валюту – це останній крок і він не є принциповим. Принциповим є те, що ці центри дозволяють певним компаніям ухилятися від податків. Але вони працюють, як усім це відомо, під «кришею» податкової.  Якщо з ними боротися, то треба починати з податкової і з механізмами для ухилення від сплати податків», – додав Дубровський зазначивши, що для обміну валюти «коверти» зможуть використовувати підставних осіб, які беруть участь у заснуванні підставних фірм.

На його думку, такий контроль НБУ зажене обіг валюти ще більше «у тінь».

Зарплату «в конвертах», також не вдасться ліквідувати таким чином, вважає Дубровський.

«Непрямий вплив на «зарплату в конвертах» може бути лише у тому випадку, якщо підприємства ще і обмінюють цю зарплату на долари, то це дещо ускладнить їм роботу. Але, наскільки я знаю, «зарплата у конверті» виплачується у гривні, тому такий контроль у цьому випадку буде неефективним», – зазначив він.

Водночас, експерт зазначив, що з економічної точки зору буде втрачено важливі економічні індикатори.

«Коли обмін проводиться через легальні валютні обмінники, то принаймні ми бачимо обсяги обігу валюти. І НБУ це бачить і може робити якісь висновки, і може відповідно реагувати в межах макроекономічної політики, які він має… Якщо цей ринок заганяється у тінь, то ми такі індикатори просто втрачаємо і вони стають ненадійними», – пояснив Дубровський.

Нагадаємо, 23 вересня набуває чинності вимога НБУ щодо копіювання і зберігання документів фізичних осіб, які здійснюють валютообмінні операції.

Позначки: