Експерт: опозиції комфортніше на переговорах у Раді, аніж на вуличних акціях

16 Липня 2012, 17:17

На думку політолога, анонсування та оголошення початку акцій протесту опозиція використовує лише формальний підхід до їх підготовки.

«Потрібно професійно організовувати ці акції. Необхідно, щоб всі ці заяви щодо «України проти Януковича» і судові позови мали не тільки пропагандистський характер, а й політичний ефект. Якщо Яценюк не покаже, що вони вміють чогось досягати, то краще цього не починати. Формально все (дії опозиції – Ред.) правильно, але якщо це буде «пшиком», то це вдарить по опозиції», – вважає експерт.

Водночас Небоженку важко спрогнозувати подальшу долю акції «Україна проти Януковича»: «Важко зрозуміти, де слова, а де дії… Тому зараз я затрудняють дати певну реальну оцінку цих акцій».

«Я думаю, що вони (опозиціонери – Ред.) прекрасно розуміють, що потрібні певні акції, де би змогли відчути силу народу, його підтримку. Однак, якщо це (акції – Ред.) тільки виборча технологія, то це погано. Тому що не можна ставати радикалом, коли потрібен мандат народу. Натомість, якщо це серйозна акція, то народ, думаю, скаже їм дякую», – зауважив експерт.

Він уважає, що нинішній опозиції комфортніше на телевізійних ток-шоу, але не на вулиці.

«Опозиція сьогодні – це лідери, які чудово себе почувають на телебаченні, ток-шоу, на переговорних процесах у Верховній Раді, але не на вулиці. А такі акції потребують вуличної підтримки. Це велика проблема, що люди вулиці вибирають своїх лідерів, а опозиція залишиться зі своєю частиною впливу на опозиційний електорат. Або наша опозиція навчиться не те, щоб використовувати ті чи інші протести, але й сама проводитиме реальні загальнонаціональні акції, які справді підтверджуватимуть, по-перше, її єдність, а, по-друге, монополію в опозиційному русі», – переконаний Небоженко.

У свою чергу, провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова Костянтин Дикань зазначає, що цілком очевидно, що «будь-які судові позови чи навіть публічні у вигляді відкритих листів, звернень, громадських ініціатив до президента чи до інших посадовців – безперспективні».

«Тому що влада неодноразово впродовж тривалого відрізку часу демонструє, що їй взагалі громадські ініціативи дуже нецікаві, і вона на них не буде реагувати. Але з іншого боку Яценюк неодноразово заявляв, що всі ці акції, позови, звернення до прокуратури це є підставою для того, щоб колись це стало підставою реалізації їх, щоб тоді це не розглядалося як політичні репресії, оскільки ці позови були подані на діячів чинної влади. Саме крізь цю призму необхідно розглядати ініціативу щодо подання у Вищий спецсуд. Думаю, що жодного іншого наслідку і самі лідери опозиції не очікують, адже ніхто ж серйозно не думає, що суд визнає в чомусь винним Януковича, тим паче, після того, як Конституційний суд сказав, що він – людина недоторкана», – заявив Дикань.

Водночас Дикань відзначає, що цю акцію "Україна проти Януковича" опозиція анонсувала з кінця зими.

«Опозиція взагалі не дуже активна. Якщо партія хоче існувати і мати підтримку виборців, то має діяти. Може бути десятки сітілайтів, білбордів тощо, що певним чином, звісно, може впливати на рейтинг і «замулює» очі тим, хто фінансує це. Але насправді партія буде тільки тоді діяти, коли безпосередньо контактуватиме з людьми на вулицях, на виробництвах тощо. І з цього боку, я все ж таки бачу, що опозиція не допрацьовує. Її занадто мало на вулиці», – додає експерт.