Експерт: ООН дозволить повалення Каддафі, коли знайде йому заміну

4 Березня 2011, 14:20

За його словами, залишитися при владі лівійський лідер практично не має шансів.

«В такому режимі Каддафі мало має шансів, і, реалістично оцінюючи, абсолютна більшість гравців не бачать можливості перебування Каддафі на своїй посаді», – заявив Данилов.

При цьому експерт зазначає, що фізичне знищення керівництва країни ніким не буде вітатися. «І ніхто пряму санкцію на такі дії, звичайно, ніколи не дасть. Тільки захоплення в полон, чи інші способи, за якими Каддафі може бути доправлений до Міжнародного суду», – зауважив він.

Данилов наголосив, що «і в цьому випадку можуть бути складні складнощі». «Тому що Російська Федерація і Китай, хоча й демонструють засудження на офіційному рівні непропорціонального застосування насильства з боку правлячого режиму до своїх громадян, проте не демонструють, поки що, готовності проголосувати за резолюцію, в якій би дозволялося міжнародне військове втручання», – заявив експерт.

На думку експерта, рішення про введення міжнародного контингенту в Лівію можливе тоді, коли стане зрозуміла картина того, як може найбільш вірогідно скластися ситуація після Каддафі.

«Якщо дійде до повалення режиму, що буде на його місці? Яка буде конфігурація влади? Хто буде в очах міжнародного співтовариства і сусідніх арабських країн виглядати як надійний партнер, передбачуваний, і такий, який зможе забезпечити контроль і стабільність після Каддафі? Це питання є на сьогоднішній момент найважливішим», – зазначив Данилов.

При цьому дана ситуація, за його словами, є випробуванням для адміністрації США, оскільки вона покаже, наскільки авторитет цієї країни дозволить протягти таке рішення, і яким воно буде.

Експерт наголошує, що у разі, якщо миротворчі сили будуть розташовані на території власне Лівії, вони мусять бути представлені виключно контингентами з арабських країн.

«Думаю, що всі раціональні політики, урядовці та військові розуміють, що поява будь-яких інших неарабських миротворчих контингентів можуть тільки ускладнити ситуацію, оскільки за роки правління Каддафі так чи інакше пропаганда ворожості чи несприйняття Заходу мала свої наслідки для громадян Лівії», – вважає Данилов.

«Крім того, вони добре пам’ятають події 20-літньої давнини, коли були бомбардування США у 1986 році», – додав він.

При цьому експерт зазначив, що це «не виключає дії авіації; не введення контингентів, а, скажімо, певні військові операції, не пов’язані із сухопутними силами з боку сил НАТО. У першу чергу військового контингенту шостого флоту США».

Нагадаємо, напередодні президент США Барак Обама заявив, що США розглядають всі можливі дії у відповідь на кризу в Лівії, як воєнних, так і невоєнних.

Акції протесту в Лівії тривають із середини лютого. 3 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі розпочав розслідування причетності лівійського лідера Муаммара Каддафі та його близького оточення, зокрема, його синів, до злочинів проти людства, скоєних щодо мирного населення Лівії під час цих демонстрацій.